Ferizaj fiton ndeshjen e parë finale

Në fushë janë gjyqtari dhe lojtaret e të dy skuadrave poashtu edhe portierja e njërës skuadër

Ferizaj e ka fituar ndeshjen e parë të finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të hendbollisteve.

Ferizaj të shtunën në palestrën “Bill Clinton” e mposhti kampionin aktual, Istogun, me rezultatin 34:29.

Ferizaj ka pasur epërsi edhe më të lartë, por istogaset janë afruar paksa në minutat e fundit. Portierja Edona Rogova ka ndalur shumë gjuajtje të lojtareve të Istogut dhe ka udhëhequr skuadrën e Ferizajt drejt fitores.

Ferizaj për herë të parë garon në Superligë dhe tashmë është në avantazh në garën për titull. Ndeshja e dytë dhe vendimtare e finales së plejofit do të luhet në mesjavën e ardhshme.

Ferizaj ka lojtare me përvojë që në shumë momente kanë bërë dallimin në ndeshjen e së shtunës. Sh. Fazlija ka organizuar lojën e Ferizajt, ndërsa ka realizuar gjashtë gola. A. Kelmendi i shënoi tetë gola, M. Koneski nëntë gola kurse A. Basha shtatë gola.
Te Istogu u dallua T. Hetemi me 8 gola dhe S. Ujkiq me 7 gola.

Ferizaj – Istogu 34:29 (16:12)

Ferizaj: Rogova, Basha 7, Salihu 2, Sylejmani, Fazlija 6, Kelmendi 8, Damaneku, Reqica 1, Gashi 2, Kupina, Koneski 9, Thaqi, Misini, Dinulli, M. Dinulli.

Istogu: Shehdadi, Berisha, Ujkiq 7, Milatoviq 2, Hetemi 8, Shatri, Rugova 2, Fejzaj, Venetski 2, Rexhaj, Halitaj 6, Ahmetxhekaj, Ferataj 2.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova