Finale e pritur te hendbollistët

Ashtu si pritej, Besa FamGas e Prishtina janë kualifikuar për finale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Në ndeshjet gjysmëfinale, të premtën në palestrën “Karagaçi” në Pejë, Prishtina fitoi ndaj Trepçës kurse Besa FamGas e mposhti Kastriotin. Finalja mes Besës e Prishtinës luhet të dielen nga ora 19:15 poashtu në Pejë.

Prishtina, që është e dyta në Superligën A, e mposhti Trepçën me rezultat 29:22. Trepça ka mbyllur garimin në vendin e parë në Superligën B. Pas pjesës së parë rezultati ishte 17:9 në të mirë të prishtinasve, që pritet të zhvillojnë garë të fortë me Besën edhe për titull të kampionit. A. Gjuka e B. Syla shënuan nga shtatë gola për Prishtinën. V. Zhuri me nëntë gola ishte më efikasi te mitrovicasit.

Fitorja e Besës ndaj Kastriotit ishte pak më e thellë, me nëntë gola dallim. 32:23 në të mirë të Besës ishte rezultati në fund. Pas pjesë së parë epërsia në të mirë të Besës ishte shtatë gola, 17:10. K. Jupa me shtatë gola ishte më efikasi te pejanët. Rr. Ramadani shënoi shtatë herë për Kastriotin.
Besa ka vite që dominon në hendbollin kosovar. Aktualisht është e para në Superligën A. Kastrioti renditet i treti.

Prishtina – Trepça 29:22 (17:9)

Prishtina: Ademi 1, Prekazi 1, Murtezi , Shahini, Bajqinovci, Krasniqi, Fetahu 4, Gjuka 7, Syla 7, Kosteski, Terziqi 5, Visoka 4, Stoilov, Kastrati.

Trepça: Voca, Muja, Beqiri, Zhuri 9, A. Shala 1, B. Shala 3, Nuhi 3, Çela 1, Basholli 3, Sejdiu 1, Qela, Beqiri, Pllana 1.

Kastrioti – Besa FamGas 23:32 (10:17)

Kastrioti: Mustafa, Mehmeti 1, Dugolli, Syla 5, Salihu 3, Rexhepi, Haxhimusa 3, Rr. Ramadani 7, Shabani 2, A. Dugolli 1, Hoxha, Rudari, Januzi 1, Bytyqi, Selmani.

Besa FamGas: Curri, Idrizi 1, Biljaka 4, Broqi, Gjuka 2, Jupa 6, Y. Muqolli 4, D. Tahirukaj 4, Tetova, Megjiq 2, Beqiraj, Dre. Tahirukaj 4, Ramosaj, Kukrika 3, Berisha, J. Muqolli 2.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve (U18). Istogu në 22 …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova