Fitore bindëse për Besa Famgasin e Prishtinën

Besa Famgas e Prishtina kanë fituar bindshëm ndeshjet e javës së 27-të, të parafundit në Superligën A të Kosovës në hendboll (meshkujt).

Kampioni dhe lideri i klasifikimit, Besa Famgas fitoi në Ferizaj ndaj Kastriotit me rezultat 43:29. Reprezentuesi i Kosovës, Jon Muqolli dhe spanjolli Victor Alonso u shquan me efikasitet te pejanët, duke realizuar nga 7 gola.
Nga 9 gola për Kastriotin i shënuan Festim Mustafa e Hamdi Salihu.

Besa Famgas udhëheq në tabelë me 54 pikë. Kastrioti është i katërti me 26 pikë.

Rivaliteti ka munguar edhe në Mitrovicë, ku u takuan Trepça e Prishtina. Skuadra prishtinase fitoi me rezultat 37:24. Lulzim Shabani ishte më efikasi te Prishtina me 6 gola. Te mitrovicasit u dallua portieri Behar Terziqi, ndërsa më efikasët ishin Amar Mujka e Fitim Klinaku me nga 5 gola. Prishtina është e dyta me 43 pikë ndërsa Trepça e treta me 28 pikë.

Në Superligën B u luajt një ndeshje e xhiros së 24-t, të fundit. Zhegra fitoi në Gjilan ndaj Llapit me rezultat 35:33.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe …

Ndeshja e tretë e finales së plejofit do të përcaktoj kampionin e Kosovës në hendboll …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi ka pranuar se skuadra e tij nuk ka mundur të …

Ikona e Bosnjë-Hercegovinës, Nikolla Prce e vlerëson plotësisht të merituar titullin e ri të Besa …

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Ndeshja e tretë e finales së plejofit do të përcaktoj kampionin e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave. …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi ka pranuar se skuadra e tij nuk ka mundur të përsëris paraqitjen që e …

Ikona e Bosnjë-Hercegovinës, Nikolla Prce e vlerëson plotësisht të merituar titullin e ri të Besa Famgas. Prce është kapiten …

Yll Muqolli është prej lojtarëve të rinj që kanë dhënë kontribut në suksesin e Besa Famgas. Ylli ka mbuluar …

Javier Cabanas është trajneri që ka udhëhequr Besa Famgasin drejt titullit të ri. Legjenda spanjolle e hendbollit është shprehur …

Egzon Gjuka ishte prej meritorëve që Besa Famgas e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll. Besa …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova