Fitore e madhe e Besës ndaj skuadrës norvegjeze

Besa Famgas e ka realizuar synimin që e kishte për ndeshjen e dytë ndaj nënkampionit të Norvegjisë, Drammenit. Pasi kishte humbur me 11 gola dallim ndeshjen e parë të luajtur të dielen e kaluar në Norvegji, te Besa e kishin synim të fitonin ndeshjen e kthimit të rrethit të dytë të Kupës së EHF-së (EHF Cup). Dhe këtë e bënë. Besa të shtunën në palestrën “Karagaçi” në Pejë fitoi ndaj Drammenit me plot shtatë gola dallim, 27:20. Natyrisht fitorja nuk ishte e mjaftueshme për të kaluar tutje, por ajo mbetet me shumë vlerë pasi është arritur ndaj një skuadre të madhe të një vendi me hendboll shumë të zhvilluar si është Norvegjia.

Kështu Besa të shtunën i ka dhënë fund garimit evropian për këtë edicion, por është përshëndetur me krenari. Në rrethin e parë skuadra e Arben Muqollit kishte eliminuar Batumin e Gjeorgjisë, falë dy fitoreve bindëse. Fuqishëm pejanët u paraqitën edhe në Norvegji ndaj Drammenit, por humbën me rezultat 37:26, rezultat që nuk pasqyronte atë që treguan skuadrat. Sekampioni i Kosovës ka bërë hapa të mëdhenjë para, e dëshmoi të shtunën kur e mposhti me plot shtatë gola Drammenin. Ndeshjen e përcjellën rreth 600 shikues.

Ante Kukrika me gjashtë gola ishte më efikasi. Pesë gola i shënoi Drilon Tahirukaj, ndërsa katër herë shënoi Egzon Gjuka. Por edhe të gjithë të tjerët u shfaqën në nivel të lartë dhe dëshmuan vlera.

Kështu e shtuna mbetet një ditë e madhe për hendbollin kosovar, falë fitoreve të Besës dhe Kastriotit. Janë këto fitore trimëruese para sfidave të shumta që e presin hendbollin kosovar këtë muaj.

Besa Famgas – Drammen 27:20 (14:10)

Besa Famgas: Kukrika 6, Dri. Tahirukaj, Gjuka 4, J. Muqolli 3, Ramosaj 3, Dre. Tahirukaj 3, Jupa 2, B. Idrizi 1, Berisha, Broqi, D. Idrizi, Mehmeti, Y. Muqolli, Tafilaj, Tetova, Vokshi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova