Franca – Spanja, Danimarka – Suedia, çiftet gjysmëfinale

Të mërkurën janë luajtur ndeshjet e fundit në grupet e raundit kryesor të kampionatit evropian të hendbollit që po mbahet në Kroaci. Vetëm në ndeshjet e fundit janë caktuar katër përfaqësueset që do të luajnë në gjysmëfinale të evropianit. Prej grupit të parë në gjysmëfinale janë kualifikuar Franca e Suedia, ndërsa prej grupit të dytë në gjysmëfinale kanë kaluar Danimarka e Spanja.

Në gjysmëfinalen e parë, më 26 janar nga ora 18:00 në Zagreb takohen Franca e Spanja, ndërsa në të njëjtin vend nga ora 20:30 luajnë Danimarka e Suedia. Edhe gjysmëfinalja e dytë luhet më 26 janar.  Për vend të pestë do të luajnë Kroacia e Çekia, po më 26 janar, nga ora 15:30. Kroacia u rendit e treta në grupin e parë, ndërsa Çekia në grupin e dytë.

Të mërkurën janë luajtur ndeshjet në të dy grupet. Në grupin e parë fillimisht Bjellorusia fitoi ndaj Serbisë me rezultat 32:27. Më pas Norvegjia fitoi ndaj Suedisë me rezultat 28:25, por kjo fitore nuk i mjaftoi që të shkoi tutje. Ndeshjen vendimtare në mes Kroacisë dhe Francës e fitoi Franca me tri gola dallim, 30:27. Nedim Remili me gjashtë gola udhëhoqi francezët, kurse te Kroacia më efikasi ishte Manuel Shtrlek poashtu me gjashtë gola.

Në grupin e dytë në ndeshjen e parë Sllovenia e Çekia barazuan me rezultatin 26:26. Danimarka e shkeli më pas Maqedoninë duke e mposhtur me 31:20, kurse Spanja në ndeshjen e fundit fitoi ndaj Gjermanisë me 31:27. David Balaguer me gjashtë gola ishte më efikasi te Spanja kurse Kai Hafner realizoi pesë gola për Gjermaninë.

Grupi 1

1 Franca               5              10

2. Suedia              5              6

3. Kroacia             5              6

4. Norvegjia         5              6

5. Bjellorusia        5              2

6. Serbia               5              0

Grupi II

1 Danimarka       5              8

2. Spanja              5              6

3. Çekia 5              5

4. Sllovenia         5              4

5. Gjermania      5              4

6. Maqedonia    5              3

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve (U18). Istogu në 22 …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova