Gjermania e Danimarka nuk lejojnë befasi

Gjermania dhe Danimarka nuk kanë lejuar befasi duke fituar ndeshjet e para në grupin e dytë të raundit kryesor të kampionatit evropian të hendbollit që po mbahet në Kroaci. Ndeshjet e para të grupit të dytë janë luajtur të premten mbrëma në Varazhdin. Fillimisht Gjermania fitoi me rezultat 22:19 ndaj Çekisë, ndërsa më pas Danimarka e mposhti Slloveninë poashtu me tri gola dallim, 31:28.

Kampionia aktuale evropiane, Gjermania pati paraqitje të dobtë deri në 15 minutat e fundit të ndeshjes. Por çekët shënuan vetëm një gol në 13 minutat e fundit dhe lëshuan nga dora rastin për të bërë edhe një befasi në evropian.Dy portierët e jashtëzakonshëm, Silvio Heinevetter e Andreas Wolff ishin më meritorët për fitoren e Gjermanisë. Gjermanët te fitorja arritën falë një serie në minutat e fundit të takimit.

Steffen Fath me tetë gola ishte më efikasi te Gjermania, derisa prej çekëve më së shumti realizoi Tomash Çip, gjithsej gjashtë gola.

Danimarkën në fitoren ndaj Sllovenisë e udhëhoqi Lasse Svan Hansen me plot 11 gola. Miha Zarabec shënoi gjashtë herë për Slloveninë.Danimarka e Gjermania prijnë në grup me nga katër pikë dhe janë në garë për gjysmëfinale. Më 21 janar takohen pikërisht Gjermania e Danimarka, kurse ndeshja tjetër e asaj dite është në mes Maqedonisë e Spanjës.

Të shtunën (nesër) luhen ndeshjet e radhës në grupin A. Takohen Suedia e Franca nga ora 18:15 dhe Kroacia e Norvegjia nga ora 20:30.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova