Gjermania siguron gjysmëfinalen

Gjermania ka siguruar gjysmëfinalen e kampionatit botëror për hendbollistë që po mbahet në Gjermani e Danimarkë. Gjermania të hënën mbrëma para 19,250 shikuesve në Koln fitoi ndaj Kroacisë me 22:21 dhe kështu siguroi paraqitjen në gjysmëfinale të botërorit të 26-të.

Ishte një ndeshje shumë e fortë dhe dramatike që u vendos vetëm në sekondat e fundit. Pas pjesës së parë rezultati ishte 11:11, ndërsa loja ishte e hapur deri në fund. Në fund gjermanët ia dolën të fitojnë me vetëm një gol dallim, 22:21. Fabian Wiede me gjashtë gola ishte më efikasi te Gjermani. Igor Karaçiq e Manuel Shtrlek shënuan nga katër gola për Kroacinë.

Në ndeshjen e parë të grupit I të ditës së hënë, Spanja fitoi ndaj Brazilit me 36:24. Por fitorja nuk u mjafton spanjollëve për të kaluar në gjysëmfinale. Prej grupit I në gjysmëfinale do të luajnë Gjermania e Franca. Gjermania e Franca i kanë nga 7 pikë kurse Spanja e Kroacia nga 4.
Të mërkurën janë ndeshjet e fundit: Brazili – Islanda (15:30), Franca – Kroacia (18:00), Gjermania – Spanja (20:30).

Në grupin II më pranë gjysmëfinales është Danimarka që udhëheq me 8 pikë. Nga 6 pikë i kanë Suedia e Norvegjia. Të hënën Norvegjia fitoi ndaj Suedisë me 30:27, kurse Danimarka e mposhti Egjiptin me 26:20. Të mërkurën janë ndeshjet: Tunizia – Egjipti (15:30), Norvegjia – Hungaria (18:00), Danimarka – Suedia (20:30).

Grupi I

1. Gjermania 4 7
2. Franca 4 7
3. Spanja 4 4
4. Kroacia 4 4
5. Brazili 4 2
6. Islanda 4 0

Grupi II

1. Danimarka 4 8
2. Suedia 4 6
3. Norvegjia 4 6
4. Hungaria 4 3
5. Egjipti 4 1
6. Tunizia 4 0

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova