Hendbollistet me fitore të madhe në Luksemburg

Dita e madhe për hendbollin kosovar është kompletuar me fitoren e Kombëtares së hendbollisteve ndaj Luksemburgut në miqësoren e luajtur në Luksemburg. Kosova fitoi me rezultat 38:33 kurse pas pjesës së parë rezultati ishte 19:18 në të mirë të kombëtares tonë. Albana Arifi ishte më efikasja me 14 gola, por kontribut dhanë të gjitha lojtaret. Leonora Demaj shënoi gjashtë gola, sa i kishte edhe Mirela Gjikokaj. Arlinda Krasniqi shënoi pesë herë ndërsa gola realizuan edhe Albina Rugova (3), Burneta Rama (3) dhe Shkurta Mehmeti (1).

“Pjesa e parë ishte shumë e mirë. Kemi dominuar tërë kohën.Në 15 minutat e pjesës së dytë patëm një rënie, ku vendaset na ikën deri në 5 gola. Mirëpo u rikthyem furishëm dhe çdo gjë ishte në të mirë të Kosovës. Fituam me 5 gola diferencë dhe jam shumë i kënaqur me angazhimin e lojtareve edhe pse ishin të lodhura nga udhëtimi”, ka thënë selektori Agron Shabani.

Të shtunën nga ora 18:00 luhet ndeshja tjetër miqësore me Luksemburgun. Këto ndeshje shërbejnë në kuadër të përgatitjeve për ndeshjet kualifikuese që kombëtarja jonë i luan pas një muaji.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e …

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj – Kastrioti është të …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës A. Por në Superligën …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës A (meshkujt). Në ndeshjen …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e luajtur në palestrën “Minatori” …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në Shkup, Eshref Beqiri e …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …