Hendbollistët shqiptarë aktivë në skuadrat evropiane

Dymal Kernaja

Garat e hendbollit në vendet evropiane janë në vlugun e tyre. Hendbollistët shqiptarë që bëjnë karrierë në nivele të ndryshme në vende evropiane po vazhdojnë të jenë aktiv.

Të mërkurën Albin Xhafolli pati paraqitje (pa gola të shënuar) në Bundesligën e parë gjermane në humbjen e ekipit të tij VfL Gummerbach kundër Füchse Berlin me 20:29. Tri ditë më vonë aloja e djathtë u paraqit në Bundesligën e tretë me VfL Gummersbach II dhe shënoi dy gola në humbjen 25:28 kundër HSG Krefeld.

Bundesliga 3 është e ndarë në katër grupe, ndërsa në këtë nivel aktiv ishte edhe Adrian Halili. Ai luajti për HSG Ostsee që pësoi 32:28 nga Burgdorf II. Halili nuk ia doli të shënoi gol në këtë sfidë.
Në grupin e lindjes të Bundesliga 3, Armend Alaj u paraqit për ekipin lider Eisenach, që fitoi ndaj Leutershausen me 25:20. Alaj nuk u shënua në listën e realizatorëve në këtë ndeshje.

Ka mbi një muaj që në këtë ligë paraqitet edhe Dymal Kernaja, që prej kategorisë së katërt gjermane u transferua te Germania Groessachsen. Kernaja është ambientuar mirë, nërsa në fitoren 34:29 ndaj Erlangen Bruck shënoi pesë gola dhe ishte prej më të mirëvë.

Në Gjermani por në një rang më të ulët paraqitet Qendrim Ala te Eisenach II. Është lojtari kyq i këtij ekipi. Alaj këtë edicion është paraqitur edhe në Bundesliga 3, me ekipin e parë të këtij klubi. Ai shënoi plot 11 gola por skuadra e tij pësoi 30:28 nga Ronneburgu.

Ndërkohë TG Landshut është kthyer te fitoret me kthimin e Enis Kabashit nga lëndimi. Kabashi shënoi katër gola në fitoren 30:23. Florim Hoxha me Anzingun në kategorinë e pestë është në rrugë të mirë për kthim në një nivel më të lartë. Hoxha në ndeshjen e fundit shënoi 11 gola, ndërsa Anzingu realizoi fitoren e 12-të rresht.

Në Zvicër, Luigj Quni shënoi një gol në fitoren bindëse të Pfadi Winterthur ndaj Baselit (41:21). Valon Dedaj po luan në ekipin lider të kategorisë së dytë zvicerane, ndërsa realizoi tri gola në fitoren 32:28 të Kreuzlingenit ndaj Frauenfeldit.

Në elitën suedeze, Gzim Salihi kontriboi me tri gola në fitoren 24:23 të IK Saevehof kundër IFK Ystad.

Një kategori më poshtë Endrit Avdullahi me ekipin Rimbo shënoi gjashtë gola por që nuk mjaftuan për të evituar humbjen e thellë 44:35 nga Halby.
Fatlum Ahmeti me 6 gola dhe Bashkim Gashi me 7 ishin vendimtar në fitoren 33:30 të Lindbergut ndaj VasterasIrsta. Ndërsa portieri Flamur Gërbeshi pësoi thellë me ekpin e tij.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e …

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj – Kastrioti është të …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës A. Por në Superligën …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës A (meshkujt). Në ndeshjen …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e luajtur në palestrën “Minatori” …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në Shkup, Eshref Beqiri e …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …