Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Historia e pasur e Kupës së Kosovës në hendboll

Besa Famgas, Trepça, Prishtina e Rahoveci do të garojnë për Kupën e Republikës së Kosovës në hendboll (meshkujt).

Besa Famgas synon të vazhdojë dominimin në garën për Kupë, derisa Prishtina synon trofeun e parë të kësaj gare pas një dekade. Trepça nuk e ka fituar Kupën e Kosovës që nga viti 2002, derisa Rahoveci është në kërkim të trofeut të parë.

Besa Famgas është fituese në fuqi e Kupës. Kupës së Kosovës, ekipi pejan i është gëzuar 14 herë deri më tani.

Prishtina ka katër Kupa të Kosovës, ndërsa Trepça dy.

Kupa e Kosovës ka histori të pasur e të veçantë. Një kapitull i ri i kësaj historie shkruhet të shtunën e të dielën.

Të shtunën janë gjysmëfinalet Rahoveci – Besa Famgas (15:00) dhe Trepça – Prishtina (19:00), që zhvillohen në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në kryeqytet.

Fituesit e deritashëm të Kupës së Kosovës

2021/22               Besa Famgas

2020/21               Besa Famgas

2019/20               Besa Famgas      

2018/19               Kastrioti              

2017/18               Besa Famgas      

2016/17               Besa Famiglia    

2015/16               Besa Famiglia    

2014/15               Besa Famiglia    

2013/14               Besa Famiglia    

2012/13               Prishtina             

2011/12               Besa Famiglia    

2010/11               Besa Famiglia    

2009/10               Besa Famiglia    

2008/09               Kastrioti              

2007/08               Prishtina             

2006/07               Kastrioti              

2005/06               Kastrioti              

2004/05               BESA                    

2003/04               Kastrioti

2002/03               BESA     

2001/02               Trepça  

2000/01               Prishtina             

1999/00               Prizreni 

1998/99               (Kupa nuk u zhvillua për shkak të luftës në Kosovë)

1997/98               (Kupa nuk u zhvillua për shkak të luftës në Kosovë)

1996/97               Vëllaznimi

1995/96               BESA     

1994/95               Llapi      

1993/94               Trepça  

1992/93               Prishtina

1991/92               Kastrioti

Lajme tjera