Istogu kthehet në vend të parë, Vushtrria fiton para një numri të madh shikuesish

Në foto shihet një lojtare e cila tashmë ka gjuajtur topin, kurse mbrapa saj janë pesë lojtare të ekipit kundërshtar dhe dy bashkëlojtare të saj.

Dy ndeshjet e fundit të xhiros së 13-të të Superligës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave, janë luajtur të dielen. Nuk ka pasur befasi.

Ashtu si është pritur kampioni aktual, Istogu ka fituar ndaj Shqiponjës. Rezultati në fund ishte 32:9 në të mirë të Istogut. Ndeshja është luajtur në Banjë, ndërsa pas pjesës së parë rezultati ishte 12:7. Në pjesën e dytë epërsia e istogaseve u rrit shumë.

Me këtë fitore Istogu kthehet në vend të parë me 22 pikë, sa i kanë edhe Prishtina e Ferizaj. Në vend të katërt me 20 pikë është Vushtrria, që ka një ndeshje më pak të luajtur. Këto katër skuadra deri në fund pritet të zhvillojnë garë të fortë për titull.

Edhe Vushtrria të dielen shënoi fitore bindëse. Në palestrën “Jeton Tërstena – Tota” e mposhti skuadrën e Vëllaznimit me rezultatin 37:19. Pas pjesës së parë rezultati ishte 17:10. Ndeshja u zhvillua para një numri të konsiderueshëm shikuesish. Afro 1000 shikues ishin në palestrën në Vushtrri.

Istogu – Shqiponja 32:9 (12:7)

Istogu: Shehdadi, Ahmetxhekaj, Rugova 8, Rexhaj, Fejza 2, Ferataj 4, Hetemi 5, Venetski 2, Ujkiq 5, Shatri 2, Milatoviq 4.

Shqiponja: F. Ferizaj, Juniku, Goqi, Nivokazi 3, Dobrunaj 2, E. Ferizaj 2, Zogaj 2, L. Ferizaj, Nuza.

Vushtrria – Vëllaznimi 37:19 (17:10)

Vushtrria: Kelmendi, Gubetini, Vokshi 5, Avdiu 2, Rama 14, Zymeri 4, Preniqi 1, Paci 2, Ramabaja 3, Rrahmani 1, R. Gubetini 1, Selaci, Kasumi 3, Tahiri 1.

Vëllaznimi: Kabashi, Byci 1, Mullakdrija, Gashi 1, Kursani 5, Frrokaj 1, Hoda 2, Cana, Varaki 1, Radoniqi 4, Daija 4.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë …

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe Besa Famgasit. Pas finales …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj Prishtinës. Ndeshjen e parë …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe skuadra e tij është …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria e Istogu kanë luajtur …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë finale të plejofit në …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e Istogut. Ndeshja luhet nga …

Trajneri i Istogut, Faruk Shala, ka treguar se skuadra e tij synon të siguroj titullin nesër në Vushtrri. Vushtrria …

Te KHF Vushtrria po mobilizohen për ndeshjen e dytë finale të plejofit ndaj Istogut. Finalja e dytë është nesër …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova