Kampioni i botës mposht kampionin evropian

Të shtunën janë luajtur ndeshjet e para në raundin kryesor (Main Round) të kampionatit botëror për hendbollistë që po mbahet në Gjermani e Danimarkë. Në ndeshjen e parë të grupit I u takuan kampioni aktual botëror, Franca dhe kampioni aktual evropian, Spanja. Fitore shënoi Franca me rezultat 33:30. Ndeshja u luajt në Koln të Gjermania para 18,121 shikuesve. Ishte ndeshje cilësore dhe shumë e fortë. Fituesi nuk është caktuar deri në fund, ndërsa spanjollët kanë pasur vërejtje të shumta në gjyqtarë. Ludovic Fabregas e Dika Mem shënuan nga gjashtë gola për Francën. 11 gola për Spanjën i shënoi Ferran Sole.

Ndeshje shumë të fortë zhvilluan edhe Gjermania e Islanda, që poashtu janë në grupin I. Gjermanët të përkrahur nga tifozët që krijuan atmosferë impozante, shënuan fitore me rezultat 24:19. Steffen Fath shënoi gjashtë gola për Gjermaninë, sa edhe Arnor Gunnarsson për Islandën. 19,250 shikues ishin në palestrën në Koln për këtë ndeshje.

Gjermania e Franca tani mbajnë vendet 1 e 2 në grup me nga pesë pikë, por Kroacia ka një ndeshje me pak të luajtur. Kroacia është e treta në grup me katër pikë. Spanja ka mbetur në vend të katërt me 2 pikë.

Në grupin II, Suedia e Danimarka nuk lejuan befasi dhe fituan ndeshjet e luajtura në Herning të Danimarkës. Së pari Suedia fitoi ndaj Tunizisë me rezultat 35:23 e më pas Danimarka e mposhti Hungarinë me 25:22. Në ndeshjen e parë ishin 14,153 shikues kurse në të dytën 15,001 shikues.

Ndeshjet e rradhës luhen menjëherë të dielen. Në grupin I prej orës 18:00 takohen Brazili e Kroacia, kurse nga ora 20:30 luajnë Islanda e Franca.

Në grupin II nga ora 18:00 takohen Hungaria e Tunizia kurse prej orës 20:30 luajnë Norvegjia e Egjipti.

Grupi I

1. Gjermania       3             5

2. Franca             3             5

3. Kroacia            2             4

4. Spanja              3             2

5. Brazili               2             0

6. Islanda             3             0

Grupi II

1. Danimarka      3             6

2. Suedia              3             6

3. Norvegjia        2             2

4. Egjipti              2             1

5. Hungaria         3             1

6. Tunizia             3             0

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Në fundjavë janë ndeshjet e dyta të gjysmëfinales së plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën është takimi Ferizaj …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova