Kastrioti fiton derbin interesant ndaj Prishtinës

Kastrioti i Ferizajt e ka fituar me një gol dallim derbin e javës së 21-të të Superligës A te hendbollistët. Të shtunën mbrëma në kryeqytet, ferizajasit fituan ndaj Prishtinës me rezultat 22:21 për të vazhduar kështu garën për titull të kampionit.

Ndeshja ishte e fortë, cilësore dhe interesante. Ishte sfidë e barabartë që u vendos vetëm në minutat e fundit. Kastrioti nisi më mirë por vendasit u kthyen shpejtë dhe krijuan epërsi deri në tri gola (10:7), për të mbyllur pjesën e parë me epërsi 11:10. Kastrioti barazoi rezultatin në minutën e 38-të e më pas u zhvillua lojë e barabartë me epërsinë e herë të njërës e herë skuadrës tjetër. Pas disa dështimeve të vendasve, mysafirët krijuan epërsi prej 21:18 ndërsa Prishtina ia doli deri në fund vetëm të ngushtojë epërsinë në 22:21. K. Krasniqi e L. Fetahu me nga 4 gola ishin më efikasët te Prishtina, derisa D. Terziqi udhëhoqi Kastriotin me 8 gola.

Kastrioti i ka 38 pikë në vend të dytë sa edhe Besa Famgas në vend të parë.
Kampioni Besa Famgas është ngritur në vend të parë pas fitores bindëse ndaj Vushtrrisë.

Superliga A – 21

Prishtina – Kastrioti 21:22 (11:10)

Prishtina: Agushi, Beqiraj, Krasniqi 4, Basholli 3, Abazi, Bajqinovci 2, Fetahu 4, Visoka, Shahini 1, Beshiri 3, Gjuka, Kastrati 3, Hoxha 1.

Kastrioti: Curri, K. Syla, B. Syla 1, Zherka, A.Dugolli, Prekazi, Terziqi 8, Shabani 4, Ramadani 1, D. Dugolli, Rudari, Mustafa 1, Esati, Bassongen 5, Rajatoski 2.

Besa Famgas – Vushtrria 43:17 (21:8)

Besa Famgas: Mehmeti, Idrizi 5, Vokshi 4, Gjuka 4, Jupa 5, Tetova 2, Dre. Tahirukaj 3, Dri. Tahirukaj 3, Ramosaj 3, Kukrika 3, Berisha, Çuziq 4, Bislimi 3 Muqolli 4.

Vushtrria: Melenica, Ismajli, Demiri, Jashari 2, Ademi 5, Lahu, Emini, Karaqa 1, Sadiku 3, Gubetini 3, Karaxha, Shabani 3, Mikullovci.

Drita – Vëllaznimi 30:35 (13:18)

Drita: Misini 4, Latifi 2, Mehmeti 5, Veliu 4, Bunjaku, Sllamniku 14, Sylejmani, Musliu1, Huruglica.

Vëllaznimi: Luzha, Rexha 10, Spahija 2, Neziri 6, Halili, Gaxha 8, Hoxha, Rama 4, Mamusha 4, Fana 1.

Superliga B – 20

Trepça – Drenica 27:26 (15:10)

Trepça: Terziqi, Buqinca, Abazxhiku 7, Beqiri, Nimani 5, Shabani 4, Pllana, Sejdijaj, Shala 2, Maxhera 7, Fejzullahu 1.

Drenica: Zariqi, Haxhijaj 1, Haxhiu, Mehmeti 5, Qorri 2, Thaqi 2, Klinaku 9, Muqolli, Zekaj 1, Lladrovci, Hasani 4.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova