Kombëtarja e Kosovës në kualifikimet për Botërorin 2021

Në foto shihen hendbollistet që do t’a përfaqësojnë Kosovën në Kampionatin Botëror 2021, gjithashtu në foto janë edhe trajnerët e tyre.

Kombëtares së Kosovës në hendboll(femrat) i janë anuluar katër ndeshje të fazës së dytë të kualifikimeve për Euro 2020, që është dashur t’I luajë në pjesën e parë të këtij viti.

Por vajzat tona megjithatë do të kenë ndeshje ndërkombëtare këtë vit. Ato do të marrin pjesë në fazën e parë kualifikuese evropiane për Kampionatin Botëror të vitit 2021.

Botërori i ardhshëm mbahet në Spanjë prej 1 deri më 19 dhjetor të vitit 2021.

Kosova për herë të tretë do të garojë në kualifikimet për botëror. Shorti do të tërhiqet në fillim të korrikut, ndërsa ndeshjet me shumë mundësi do të luhen në fund të nëntorit apo fillim të dhjetorit.

EHF-ja ka përcaktuar dy termine nëse ndeshjet në grup luhen në formë turneu në një vend. Termini i parë është prej 27 deri më 29 nëntor, ndërsa termini i dytë prej 4 deri më 6 dhjetor. U takon ekipeve kombëtare që janë në të njëjtin grup të vendosin nëse garën do ta zhvillojnë në formë turneu apo me ndeshje në shtëpi dhe në udhëtim.

EHF-ja ka rekomanduar fuqishëm që për shkak të situatës aktuale të organizohen turne e jo që ndeshjet të luhen në shtëpi dhe në udhëtim. Me shumë gjasa rekomandimi i EHF-së do të respektohet nga të gjitha ekipet kombëtare që luajnë në fazën e parë kualifikuese.

Federata e Hendbollit të Kosovës është duke vazhduar punën për të rritur konkurrencën dhe cilësinë në ekipin kombëtar të hendbollisteve. Lojtare cilësore dhe të tjera me potencial tashmë janë vënë në dispozicion të përzgjedhësit Agron Shabani. Disa prej tyre do të debutojnë në ndeshjet kualifikuese për botëror, në fund të nëntorit apo fillim të dhjetorit.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve (U18). Istogu në 22 …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova