Kombëtarja luan dy miqësore në Slloveni

Në foto shihen hendbollistët e Kombëtares sonë bashkë me trajnerët e tyre.

Kombëtarja A e Kosovës në hendboll, por me mungesa të shumta në përbërje, do të luajë dy ndeshje miqësore-kontrolluese në Slloveni. Kombëtarja jonë do të ketë përballë kombëtaren e Arabisë Saudite, ndërsa ndeshjet shërbejnë për të fituar përvojë për djelmoshat e rinjë dhe për të provuar disa emra të rinjë. Kombëtarja të shtunën është nisur për në Slloveni, ndërsa ka arritur në këtë vend të dielen. Ndeshja e pare luhet të martën ndërsa e dyta të mërkurën.

Ekipi kombëtar është i kombinuar për këto dy sfida. Janë ftuar lojtarë të rinjë si Dymal Kernaja, Valon Istrefi e Rron Ramadani.

Përzgjedhësi Taip Ramadani nuk ka mundur të llogaris në gjashtë lojtarë të Besa FamGas që tashmë kanë nisur stërvitjet me skuadrën e tyre. Poashtu për shkak të orarit dhe të angazhimit në klubet e tyre nuk është llogaritur në lojtarët që bëjnë karrierë në Zvicër, Gjermani e Suedi. Nuk kanë udhëtuar as dy-tre talente që aktualisht janë me U-20 në kampionat evropian. Kështu ekipit kombëtar i mungojnë rreth 15 lojtarë, por të tjerë që do të fitojnë rastin do të kenë mundësi të mirë të shfaqin vlerat në këto takime testuese-kontrolluese.

Kombëtarja pritet të vazhdojë me miqësore cilësore edhe në vjeshtë. Në tetor janë planifikuar ndeshje me Luksemburgun dhe Turqinë.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të …

Superliga e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave vazhdon menjëherë të mërkurën (sot) me …

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për …

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …

Superliga e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave vazhdon menjëherë të mërkurën (sot) me ndeshjet e javës së …

Lojtaret e Kosoves pershendesin njani tjetrin

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për dy ndeshjet e ardhshme. …

Luigj Quni ne akcion per klubin e tij Amicitia Zurich

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e Zvicrës. Në fitoren 26:25 …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse të javës së 14-të …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së 20-të kampionale, përkatësisht javës …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, Istogu të shtunën e …

Vushtrria ka arritur fitore të rëndësishme në garën për mbetjen në elitën e hendbollit kosovar. Të shtunën në kuadër …