Kombëtarja U20 fiton dramën ndaj Gjeorgjisë dhe i afrohet titullit

Kombëtarja U20 e Kosovës në hendboll ka shënuar fitore të madhe të premten në garën IHF Trophy për Evropë që po mbahet në Prishtinë.

Në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, Kosova U20 fitoi ndaj Gjeorgjisë me rezultat 22:21. Fundi i ndeshjes ishte shumë dramatik, ndërsa rreth 400 shikues ishin dëshmitarë të një paraqitje emocionale të Kosovës. Dy minuta para fundit, kur rezultati ishte 22:21 në të mirë të Kosovës, kombëtarja jonë mbeti me një lojtar më pak. Më pas kur mbetën 14 sekonda deri në fund, Kosovës iu përjashtua edhe një lojtar tjetër dhe gjeorgjianët fituan penallti. Por portieri Flakrim Beqiraj ishte fenomenal dhe ia mundësoi Kosovës fitoren e rëndësishme. Ai ndali penalltinë, duke bërë pritje me këmbë. Topi shkoi në aut dhe gjeorgjianët goditën sërish në fund. Por prap Beqiraj intervenoi me sukses për të siguruar festën e madhe te Kosova. Lojtarët e ngritën lartë Beqirajn në shenjë mirënjohje për këtë fitore.

Ndeshja ishte shumë e fortë. Kombëtaret nuk ia kanë dalur të shkëputen në rezultat asnjëherë. Pas pjesës së parë rezultati ishte 12:12.

Për Kosovën ishte fitorja e tretë në po aq ndeshje. Gjeorgjia pësoi humbjen e parë. Kosova e ndanë vendin e parë në tabelë me Moldavinë dhe ka bërë hap të rëndësishëm drejt titullit të kampionit.
Në dy ndeshjet tjera të luajtura të premten, Moldavia fitoi ndaj Britanisë së Madhe me rezultat 33:21, kurse Irlanda e Malta luajtën 29:29.

Të shtunën janë ndeshjet: Gjeorgjia – Moldavia (14:00), Irlanda – Britania e Madhe (16:00), Malta – Kosova (18:00). Ndeshjet e fundit luhen të dielen.

Të shtunën janë edhe ndeshjet përfundimtare te U18, në palestrën 1 Tetori. Kosova luan ndaj Britanisë për vend të parë.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave, Agron Shabani, ka publikuar të hënën …

Kapiteni Valon Dedaj është i motivuar për ta udhëhequr lojën e Kombëtares së Kosovës në …

Shqiponja e Gjakovës e organizon edhe këtë vit turneun tradicional për hendbolliste. Në kuadër të …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së …

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave, Agron Shabani, ka publikuar të hënën listën për ndeshjet kualifikuese …

Kapiteni Valon Dedaj është i motivuar për ta udhëhequr lojën e Kombëtares së Kosovës në ndeshjen e së mërkurës …

Shqiponja e Gjakovës e organizon edhe këtë vit turneun tradicional për hendbolliste. Në kuadër të festave të marsit, Shqiponja …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. Hendbollistët tanë kanë zhvilluar …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ashtu si pritej, Prishtina …

Me vetëm një gol dallim ka përfunduar ndeshja e javës së 20-të të Superligës B në mes të Zhegrës …

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e javës së 20-të të …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së 16-të të Superligës së …