Kombëtarja U20 fiton thellë ndaj Maltës, nesër luan ndeshjen vendimtare me Moldavinë

Kombëtarja U20 e Kosovës për hendbollistë ka fituar thellë ndaj Maltës me rezultat 47:17, të shtunën në ditën e parafundit të garës IHF Trophy për Evropë, që është duke u zhvilluar në Prishtinë. Ishte kjo një fitore e lehtë për djelmoshat e Fatmir Muhaxherit që nuk hasën në rezistencë të madhe nga maltezët. Për kombëtaren tonë ishte fitorja e katërt nga po aq ndeshje të luajtura. Kosova udhëheq në grup me tetë pikë, kurse nga gjashtë pikë i kanë Moldavia e Gjeorgjia.

Gjeorgjia në ndeshjen e parë të ditës e mposhti Moldavinë me rezultat 25:23. Në ndeshjen e dytë Britania e Madhe fitoi ndaj Irlandës me rezultat 26:21.

Shumë më e thellë ishte fitorja e Kosovës ndaj Maltës që është e fundit në grup. Të gjithë lojtarët e Kosovës shënuan gola në këtë ndeshje.

Kështu Kosova  është afruar titullit që do t’ia hap rrugën drejt pjesëmarrjes në botërorin e vitit tjetër për juniorë. Ndeshja vendimtare luhet të dielen (nesër) prej orës 15:00 ndaj Moldavisë. Nëse Kosova përfundon e para, siguron pjesëmarrjen në IHF Trophy Interkontinental. Nëse e fiton edhe atë nivel kualifikohet në botëror dhe shënon sukses historik. Ndaj Moldavisë, Kosovës i mjafton edhe barazimi. Ndeshjet tjera të ditës së fundit janë: Gjeorgjia – Irlanda (11:00), Malta – Britania e Madhe (13:00).

Malta – Kosova 17:47 (11:23)

Kosova: Luzha, Gubetini 4, Abazi 5, Dugolli 2, Tafilaj 1, Shabani 2, Hoxha 3, Tahirukaj 6, Mustafa 5, Beqiraj, Muqolli 4, Rudari 4, Basholli 3, Bajqinovci 8.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova