Kosova nis mirë por humb nga Portugalia

Përfaqësuesja e Kosovës në hendboll e ka humbur edhe ndeshjen e dytë në kualifikimet për botërorin e vitit 2019, që po zhvillohen në Povoa de Varzim të Portugalisë. Përfaqësuesja jonë të shtunën mbrëma pësoi nga Portugalia vendase me rezultatin 36:22. Pjesa e parë e ndeshjes përfundoi me rezultat 17:11 për portugezët.

Në ndeshjen e parë të grupit të katërt eliminator, Kosova të premten pësoi nga Polonia me rezultat 30:19, ndonëse për 40 minuta ishte rivale e barabartë.

Edhe ndaj Portugalisë të shtunën, Kosova nisi fuqishëm. Ishte në epërsi konstante në dhjetë minutat e parë, ndërsa epërsia shkoi deri në tri gola, 6:3. Në minutën e dhjetë Portugalia mori një minutë pushim dhe rrjedha e lojës ndryshoi. Për tre minuta rezultati u barazua në 6:6, ndërsa në minutën e 14-të vendasit kaluan në epërsi 7:6. Kosova edhe një kohë u mbajt, por më pas portugezët nisën të rritin epërsinë. Dallimi në gola u bë më i madh sidomos në minutat e parë të pjesës së dytë, në të cilët lojtarët e Kosovës patën vështirësi të shënojnë. Në anën tjetër portugezët realizuan shumë herë përmes kundërsulmeve dhe aksioneve të organizuara. Në fund dallimi në gola ishte 14, apo tri më shumë se ndaj Polonisë.

Portugalia të premten ka mposhtur Qipron me rezultat shumë të lartë, 47:16, dhe të dielen në ndeshjen me Poloninë do të vendos për pozitën e parë në grup, që dërgon tutje. Kosova rastin për fitore e kërkon pikërisht të dielen (nesër) kur nga ora 16:30 përballet me Qipron.

Te Kosova lojtari më efikas ishte Deniz Terziqi me pesë gola. Katër gola i realizoi Endrit Abdullahi. Kosova edhe ndaj Portugalisë pati momentet e saj të mira në lojë, dhe ofroi dëshmi që niveli megjithatë po ngritet. Portugalia ka shumë lojtarë në nivel të lartë, në klube të Ligës së Kampionëve.

Kosova – Portugalia 22:36 (11:17)

Kosova: Abdullahi 4, Ahmeti 2, Berisha, Beshiri 2, Curri, Dedaj 1, Gerbeshi, Hoxha 3, Jupa 1, Krasniqi, Quni, Ramosaj, Dri. Tahirukaj 2, Terziqi 5, Xhafolli 2, Zherka.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova