Kroacia nis me fitore bindëse

Kroacia e ka fituar bindshëm ndeshjen më interesante të ditës së parë të kampionatit evropian në hendboll për meshkuj që nisi të premten po në Kroaci. Në “Spaladium Arena” në Split para 11 mijë shikuesve, Kroacia e mposhti Serbinë me 10 gola dallim, 32:22. Në një atmosferë impozante, kroatët ishin dominant prej fillimit dhe arritën te fitorja bindëse.

Ndeshja ishte e vlefshme për grupin A. Në ditën hapëse të “Euro 2018”, në kuadër të grupit A u luajt edhe takimi Suedia – Islanda. Fitore me dy gola dallim (26:24), shënuan islandezët. Kështu në grup prijnë Kroacia e Islanda me nga dy pikë, ndërsa Suedia e Serbia janë pa pikë.

Ndeshje shumë më dramatike u luajtën në grupin B. Fillimisht Bjellorusia fitoi me një gol dallim ndaj Austrisë, 27:26, ndërsa me një gol dallim përfundoi edhe takimi i dy përfaqësueseve të mëdha. Franca e mposhti Norvegjinë me rezultatin 32:31.

Të shtunën (nesër) luhen ndeshjet e para në grupin C dhe D. Në grupin C janë takimet: Gjermania – Mali i Zi (17:15) dhe Maqedonia – Sllovenia (19:30). Ndërkohë në grupin D të shtunën luhen takimet: Spanja – Çekia (18:15) dhe Danimarka – Hungaria (20:30).

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova