Maqedonia fiton ndeshjen më dramatike të mbrëmjes

Maqedonia e ka fituar ndeshjen më interesante të ditës së dytë të kampionatit evropian në hendboll për meshkuj që po mbahet në Kroaci. Përfaqësuesja e vendit fqinj të shtunën mbrëma në Zagreb fitoi ndaj Sllovenisë me rezultatin e ngushtë, 25:24. Ishte një ndeshje plot dramë e hendboll cilësor, por në fund më të koncentrur ishin lojtarët e Maqedonisë. Dejan Manaskov me tetë gola ishte më efikasi te Maqedonia, ndërsa Zhiga Mlakar realizoi katër gola për Slloveninë.

Kjo ndeshje i takoi grupit C të fazës preliminare. Në kuadër të këtij grupi u luajt edhe ndeshja mes Gjermanisë dhe Malit të Zi. Fitore bindëse, me rezultatin 32:19, shënoi Gjermania.

Rezultate bindëse janë shënuar edhe në dy ndeshjet e grupit D. Spanja ka mposhtur thellë Çekinë, me rezultatin 32:15. Ndërkohë Danimarka ka arsyetuar rolin e favoritit dhe ka fituar ndaj Hungarisë me rezultatin 32:25.

Të dielen (nesër) luhen ndeshjet e dyta në grupet A dhe B. Në kuadër të grupit A nga ora 18:15 luajnë Serbia e Suedia, ndërsa prej orës 20:30 Islanda e Kroacia. Në grupin B, Austria e Franca përballen prej orës 18:15 kurse Norvegjia e Bjellorusia prej orës 20:30.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve (U18). Istogu në 22 …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova