Muaji i hendbollit përmbyllet me ndeshjen historike ndaj Gjermanisë

Superfuqia e hendbollit dhe sportit, Gjermania do të paraqitet para adhuruesve kosovarë të hendbollit. Të dielen (nesër) nga ora 19:30 në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë takohen Kombëtarja e Kosovës dhe ajo e Gjermanisë. Është kjo ndeshja më e madhe në histori të kombëtares tonë. Kosova e Gjermania janë në grupin 1 të fazës së dytë kualifikuese për Euro 2020. Për hendbollistët kosovarë do të jetë një rast i shkëlqyeshëm për të matur forcat me njërën prej kombëtareve më të mira në botë. Për adhuruesit e hendbollit do të jetë një rast i jashtëzakonshëm për të parë nga afër yjet e hendbollit gjerman e poashtu yjet e hendbollit kosovar që kanë premtuar se do të japin maksimumin për të pasur paraqitje sa më të denjë ndaj Gjermanisë.

Natyrisht Gjermania është favorite e madhe në ndeshjen që do të jetë festë e hendbollit. Me këtë ndeshje mbyllet muaji i hendbollit, në të cilin kishte shumë ndeshje të skuadrave në Kupa Evropiane, shumë ndeshje të IHF Trophy e poashtu ndeshje të kombëtareve A në të dy gjinitë.

Kombëtarja jonë e filloi fazën e dytë kualifikuese në mesjavë në udhëtim ndaj Polonisë. Pësoi me rezultat 37:13, ndërsa lojtarët kanë premtuar se do të mundohen maksimalisht për të përmirësuar përshtypjen, edhe pse Gjermania është edhe më e fortë se Polonia. Përkrahja e tifozëve për djelmoshat tanë do të jetë shumë e rëndësishme në këtë ndeshje historike.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova