Ndahen diplomat për trajnerët e shkolluar sipas RINCK Konventës

Të dielen është mbajtur ceremonia e ndarjes së diplomave për gjeneratën e parë të trajnerëve që janë shkolluar në Kosovë sipas RINCK Konventës.

Të shtunën e të dielen në Gjakovë është mbajtur pjesa e katërt e Modulit III, që ishte edhe e fundit e këtij shkollimi të zhvilluar për disa muaj rresht. Për trajnerët kosovarë kanë ligjëruar ekspertë të hendbollit nga Sllovenia e Kroacia, ndërsa shkollimi sipas RINCK Konventës bëhet në përkrahje të plotë të Federatës së Hendbollit të Kosovës.

Përgjegjësit nga Shoqata e Trajnerëve të Hendbollit të Kosovës, por edhe trajnerët e shkollur, kanë vlerësuar shumë lart punën e bërë gjatë këtyre muajve. Në pjesën e fundit të shkollimit të gjeneratës së parë ligjëruan ekspertja Marta Bon dhe trajneri i reprezentacionit të Sllovenisë, Aljaz Pavliq.

Diplomat për trajnerët që ndjekën shkollimin i ka ndarë Izet Gjinovci, sekretar i përgjithshëm i Federatës së Hendbollit të Kosovës. Diplomat në një ceremoni të bukur janë ndarë për 25 trajnerë.

RINCK Konventa është platformë shkollimi e Federatës Evropiane të Hendbollit.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave, Agron Shabani, ka publikuar të hënën …

Kapiteni Valon Dedaj është i motivuar për ta udhëhequr lojën e Kombëtares së Kosovës në …

Shqiponja e Gjakovës e organizon edhe këtë vit turneun tradicional për hendbolliste. Në kuadër të …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së …

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave, Agron Shabani, ka publikuar të hënën listën për ndeshjet kualifikuese …

Kapiteni Valon Dedaj është i motivuar për ta udhëhequr lojën e Kombëtares së Kosovës në ndeshjen e së mërkurës …

Shqiponja e Gjakovës e organizon edhe këtë vit turneun tradicional për hendbolliste. Në kuadër të festave të marsit, Shqiponja …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. Hendbollistët tanë kanë zhvilluar …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ashtu si pritej, Prishtina …

Me vetëm një gol dallim ka përfunduar ndeshja e javës së 20-të të Superligës B në mes të Zhegrës …

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e javës së 20-të të …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së 16-të të Superligës së …