Ndërron jetë legjenda e hendbollit kosovar, Skender Sahiti

Një prej ikonave të hendbollit kosovar, Skender Sahiti ka ndërruar jetë të hënën, pas një sëmundje të rëndë. Me ndarjen nga jeta të Skender Keno Sahitit, Federata e Hendbollit të Kosovës dhe hendbolli e sporti kosovar në përgjithësi kanë mbetur pa një prej figurave më të dashura dhe më të respektuara. Trashëgimia e Sahitit për hendbollin dhe sportin kosovar në përgjithësi dhe atë ferizajas në veçanti vlerësohet shumë e madhe.

Si portier, përkatësisht lojtarë, Sahiti ka prekur majat me Borcin e famshëm të Ferizajt, sukseset e të cilit janë të lidhura ngushtë më emrin e tij. Borci ishte klubi i zemrës i të ndjerit, ndërsa klubi që bëri histori ka frymuar me Sahitin. Borci me Sahitin në përbërje dhe gjeneratën e tij, ka arritur sukseset më të mëdha, duke u paraqitur me sukses edhe në ligën e parë të shtetit të dikurshëm federativ, Jugosllavisë.

I lindur në vitin 1955, Skender Sahiti nga viti 1972 deri në vitin 1987 ishte aktiv në Borcin e periudhës së artë. Më pas kaloi në Itali ku ishte pjesë e skuadrës Rubeira. Pasi u kthye në Kosovë, mori drejtimin e Prishtinës (meshkujt), të cilën skuadër e drejtoi nga viti 1989 deri në vitin 1991. Më pas u kthye në Itali ku drejtoi skuadra të meshkujve e femrave. Ka pasur karrierë shumë të suksesshme si trajner në Itali, vend në të cilin qëndrojë deri në vitin 2008. Pasi u kthye në Kosovë sërish, ka drejtuar skuadrat e Kastriotit e Kosovës së Vushtrrisë.

Keno Sahiti asnjëherë nuk është ndarë nga loja e hendbollit të cilës i ka dhënë shumë, por me të cilën edhe ka jetuar.

Presidenti i Federatës së Hendbollit të Kosovës, Eugen Saraçini në emër të FHK-së dhe të gjithë komunitetit të hendbollit, i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes Sahiti dhe klubit Kastrioti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e …

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj – Kastrioti është të …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës A. Por në Superligën …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës A (meshkujt). Në ndeshjen …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e luajtur në palestrën “Minatori” …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në Shkup, Eshref Beqiri e …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …