Në Rahovec riaktivizohen dy skuadra të hendbollit

Prej edicionit të ardhshëm, 2019/2020, hendbollit kosovar do t’i kthehet një qendër e rëndësishme e tij. Bëhet fjalë për qytetin e Rahovecit, që ka traditë të pasur të hendbollit.

Në mungesë të palestrës në Rahovec dhe vështirësive financiare skuadra e këtij qyteti ishte larguar nga garat tri vite më parë, por pas situatës më të favorshme, henbolli do të kthehet në Rahovec. Në Rahovec javën e kaluar është hapur palestra moderne, prej më të mirave në vend dhe kjo krijon kushtet për të riaktivizuar skuadrat e hendbollit.

Kështu prej edicionit të ardhshëm Rahoveci do të ketë skuadrën e hendbollistëve dhe atë të hendbollisteve në gara. Poashtu do të ketë edhe skuadrat e grupmoshave.

Për të diskutuar për riaktivizimin e klubeve të hendbollit, të enjten në Rahovec qëndroi sekretari i përgjithshëm i FHK-së, Izet Gjinovci. Ai ka patur takim shumë konstruktiv me disa prej njerëzve të hendbollit në Rahovec, kryetarin e klubit Bejtullah Deliu, anëtarin e kryesisë dhe ish-hendbollistin, Metush Isma dhe trajnerin Afrim Deliu. Ata kanë premtuar që menjëherë do të nis puna për riaktivizimin e skuadrave.

Afro një dekadë më parë, Rahoveci kishte dy skuadra të hendbollistëve, Rahovecin e Qëndresën e poashtu një klub të hendbollisteve.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova