Nga 4 gola për Dedajn, Tahirukajn e Ramosajn

Skuadra Kreuzlingen e ka fituar edhe ndeshjen e dytë në Ligën B të Zvicrës. Të shtunën Kreuzlingeni fitoi 28:25 ndaj Badenit.
Tre reprezentuesit tanë shënuar nga 4 gola për Kreuzlingenin. Kapiteni Valon Dedaj dhe Drenit Tahirukaj i shënuan golat nga 4 tentime, ndërsa Ramosaj i kishte 5 tentime.
Në ekip ishte edhe portieri Haris Berisha që në takimin e parë mungoi për shkak të një lëndimi.
Në elitë, Amicitia Zurich humbi nga Pfadi Winterthur me 31:26. Për Amicitia ishte humbja e parë pas dy fitoreve. Si në dy ndeshjet e para, Luigj Quni shënoi një gol.

Për Kreuzlingenin luan edhe hendbollistja jonë, Pashke Marku. Me një rikthim dramatik, Kreuzlingeni të shtunën në xhiron e dytë të elitës zvicerane fitoi 26:25 ndaj Zugut. Pas pjesës së parë LK Zug kishte epërsi prej 16:10. Një sekond para fundit Kreuzlingeni shënoi për 26:25, ndonëse tërë ndeshjen ishte në disavantazh.
Pashke Marku shënoi 6 gola nga 12 tentime.

Në Slloveni, Mirjeta Bytyqi shënoi dy gola në fitoren 32:23 të Mlinotest Ajdovshçina ndaj Ptujit. Ndeshja e zhvilluar të shtunën i takoi javës së parë të kampionatit slloven.

Lajme tjera