Përkundër humbjes, Kombëtarja paraqitet mirë ndaj Turqisë

Edhe në ndeshjen e tretë në turneun ndërkombëtar në Antalya të Turqisë, Kombëtarja e Kosovës në hendboll është paraqitur mirë.

Të dielën mbrëma, hendbollistet tona u përballen me Turqinë A. Ndeshjen e fitoi Turqia A me rezultat 34:28, por kishte përkrahje të madhe të gjyqtarëve vendas, që kanë favorizuar prej fillimit e deri në fund nikoqiret.

Shtabi teknik i Kombëtares sonë ka mbetur i kënaqur me paraqitjen dhe me atë që kanë shfaqur lojtaret tona. Të gjithë janë të bindur se me një referim korrekt, fitorja do t’iu takonte vajzave tona, që sërish janë shquar me lojë të mirë, të shpejtë dhe me aksione të organizuara mirë. Pas pjesës së parë rezultati ishte 19:17 në të mirë të Turqisë A.

E pandalshme edhe të dielën ishte kapitenja Leonora Demaj që realizoi plot 14 gola. Kosova tashmë ka dy fitore e një humbje në turneun e mirëseardhur në Antalya të Turqisë. Kosova të hënën luan me Maqedoninë Veriore, ku synohet fitorja.

Pavarësisht rezultatit në ndeshjen e fundit, ky turne është shumë i suksesshëm për ne. Janë afruar në Kombëtare lojtare të reja e cilësore, që do të ndikojnë që të rritet shumë konkurrenca brenda ekipit. Por gjithsesi ndaj Maqedonisë Veriore synohet suksesi për të mbyllur këtë turne ndërkombëtar në mënyrën e duhur.

Turqia A – Kosova 34:28 (19:17)

Turqia A: Karaçam1, Yasemin, Akalin, Iskit 9, Yilmaz, Bozdogan, Ozturk 4, Goktepe 1, Sormaz, Aydemir 1, Kiciroglu 5, Turkoglu 2, Oz, Durdu, Kiliç 2, Cojkunsu, Ozbolluk 8.

Kosova: Ahmetxhekaj, Istrefi, Mehmeti 1, Kursani, A. Hajdari 4, Kelmendi, Rugova 2, Uka, Stagova, Gjikokaj, Demaj 14, Lekaj, Kastrati, Bytyqi 4, M. Hajdari 2, Ujkiq 1.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Në fundjavë janë ndeshjet e dyta të gjysmëfinales së plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën është takimi Ferizaj …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova