Përzgjedhësi Qerimi shpall listën për ndeshjet me Turqinë dhe Belgjikën

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, e ka shpallur listën e lojtarëve në të cilët llogarit për ndeshjet e para të fazës së parë kualifikuese për Kampionatin Botëror të vitit 2023. Kombëtarja e Kosovës më 3 nëntor luan në udhëtim ndaj Turqisë, ndërsa më 7 nëntor e pret në Prishtinë Kombëtaren e Belgjikës. Në grupin e parë është edhe Greqia. Katër ndeshjet tjera Komëbtarja jonë i luan në janar të vitit të ardhshëm.

Ka emra të rinj në Kombëtare, por baza mbetet ajo që ishte ciklin e kaluar kualifikues, kur Kosova arriti rezultate të mira. Janë ftuar Agon Bajqinovci i Prishtinës, Florian Rexha i Vëllaznimit dhe Shaban Zogaj i Aalborgut danez. Ndërsa janë kthyer lojtarë si Florim Hoxha, Enis Kabashi, Flamur Gërbeshi e Mursel Mehmeti.

Synimi për këto kualifikime është i qartë – njëri prej dy vendeve të para në grup dhe avancimi tutje.

Lista e lojtarëve

Shirt No.Emri MbiemriKlubi
2Agon BajçinovciKH Prishtina
5Kastriot JupaKH Besa Famgas
7Florim HoxhaSV Anzing (GER)
10Enis KabashiTG Landshut (GER)
11Valon DedajHSC Kreuzlingen (SUI)
12Flamur GërbeshiIFK Karlskrona (SWE)
14Drenit TahirukajHSC Kreuzlingen (SUI)
15Deniz TerziqiKH Besa Famgas
21Arbios MushkolajKH Besa Famgas
24Luigj QuniGC Amicitia Zürich (SUI)
26Drilon TahirukajKH Deçani
27Lulëzim ShabaniKH Prishtina
28Haris BerishaHSC Kreuzlingen (SUI)
29Florian RexhaKH Vëllaznimi
30Mursel MehmetiKH Besa Famgas
31Bujar RamosaHSC Kreuzlingen (SUI)
33Jon MuqolliKH Besa Famgas
35Rron RamadaniKH Prishtina
68Egzon GjukaKH Besa Famgas
94Shaban ZogajAalborg Handbold (DEN)

Lajme tjera