Përzgjedhësi Ramadani i gëzohet përballjeve me Gjermaninë

Në foto shihet përzgjedhësi i Kombëtares sonë, Taip Ramadani bashkë me trajnerët dhe disa lojtarë.

Kampioni i Evropës nga viti 2016 në hendboll, Gjermania, do të jetë rival i Kosovës në eliminatoret për “Euro 2020”. Shorti për këto eliminatore është tërhequr të enjten në Trondheim të Norvegjisë, ndërsa Kosova është në grupin e parë së bashku me Gjermaninë, Poloninë e Izraelin.

“Euro 2020” do të jetë evropiani i parë me 24 skuadra dhe i pari që organizohet në tri vende, Suedi, Norvegji e Austri. Dy të parët në të gjitha tetë grupet kualifikohen në Evropian e poashtu katër prej tetë më të mirëve nga vendi i tretë. Kualifikimet nisin në tetor të këtij viti. Kosova në tetor luan në udhëtim me Poloninë dhe më pas e pret Gjermaninë. Ndeshjet e para luhen prej 24 deri më 28 tetor. Ndeshjet tre e katër luhen prej 10 deri më 14 prill të vitit të ardhshëm, ndërsa pesë e gjashtë, që janë edhe të fundit, prej 12 deri më 16 qershor të vitit tjetër.

Përzgjedhësi i Kosovës, Taip Ramadani ka thënë se ndeshja me Gjermaninë është rasti më i mirë për përfaqësuesen tonë.

“Ishte e ditur që në fazën e dytë do të na presin ekipet më të forta evropiane. Ndeshja kundër Gjermanisë do të jetë rasti më i mirë për ne. Do të mund të vlerësojmë se si qëndrojmë kundër ekipeve më të forta ndërkombëtare. Me Poloninë njihemi tashmë dhe do të shfrytëzojmë këtë rast që të përmirësojmë disa elemente të lojës për dallim nga ajo e fundit ndaj polakëve e zhvilluar në fillim të vitit. Izraelin kam pasur rast ta shoh disa herë vitin e kaluar dhe jep përshtypjen e një ekipi të diciplinuar me njohur të mira taktike. Për nga niveli jemi të përafërt me të”, ka thënë Taip Ramadani.

Ai i është kthyer edhe njëherë dy ndeshjeve me Gjermaninë, superfuqinë evropiane të hendbollit.

“Gjithsesi të jemi në mesin e elitës ndërkombëtare të hendbollit dhe të kemi rastin të presim një përfaqësuese si Gjermania në Kosovën tonë, është një ngjarje e veçantë. Jam i bindur se kjo do të frymëzojë jo vetëm dashamirët e hendbollit, por gjithë sportdashësit e Kosovës e posaqërisht shpresoj që gjeneratat e reja të shohin se çka është e mundshme në sport”, ka theksuar përzgjedhësi Ramadani.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova