Polakët u befasuan nga paraqitja e Kosovës

Kosova ka marrë vlerësime edhe nga kundërshtarët për paraqitjen e parë në kuadër të kualifikimeve për botërorin e vitit 2019. Në Povoa de Varzim të Portugalisë, përfaqësuesja e Kosovës në hendboll të premten mbrëma u mposht nga superfuqia Polonia me rezultat 30:19. Por për plot 40 minuta hendbollistët e përfaqësueses tonë ishin plotësisht të barabartë me ata polak.

“Lojtarët e Kosovës janë më të shkurtër dhe shpesh janë munduar të luajnë shpejtë. Kjo u solli rezultat”, ka thënë kapiteni i Polonisë, Piotr Chrapkowski.

Portieri polak Adam Morawski ka thënë se hendbollistët e Kosovës kanë bërë shumë gjuajtje të befasishme. Se Polonia është befasuar nga Kosova në pjesën e pare, është pranuar edhe nga federata polake.

“Gjendja fizike e lojtarëve të Kosovës nënkupton që ata janë të shpejtë dhe kanë shënuar gola nga pozita befasuese. Kjo e bëri të vështirë për ne që të punojmë mes portierëve dhe mbrojtjes. Rivalët nisën furishëm dhe për dallim nga ne ishin shumë të përfshirë në ndeshje”, ka thënë Morawski.

“Nuk e kemi njohur kundërshtarin që na ka befasuar me disa gjuajtje. Në pjesën e dytë kemi mësuar prej kësaj, kemi realizuar kundërsulme dhe kemi punuar mirë në sulm”, ka thënë përzgjedhësi polak Piotr Przybecki.

Edhe mediat polake kanë shkruar për një fitore të vështirë të Polonisë, me shumë telashe.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova