Prishtina e humb ndeshjen e parë evropiane

Prishtina e ka humbur ndeshjen e parë të rrethit të dytë të Kupës Sfiduese (Challenge Cup) në hendboll. Të shtunën mbrëma në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, skuadra prishtinase pësoi nga skuadra ukrainase ZNTU-ZAB Zaporozhye me rezultat 32:19. Skuadra ukrainase ishte vazhdimisht në epërsi dhe kështu bëri hap të madh drejt kalimit tutje. Në marrëveshje të dy klubeve, të dy ndeshjet luhen në Prishtinë. Të shtunën në ndeshjen e parë në cilësinë e skuadrës vendase luajti ZNTU-ZAB Zaporozhye. Ndeshja e dytë, përkatësisht e kthimit, luhet menjëherë të dielen (nesër) nga ora 14:00.

Pas pjesës së parë rezultati ishte 17:10 në të mirë të ukrainasve.  Lojtarët e rinjë të Zaporozhyes me lojë të shpejtë kanë arritur te fitorja. Edhe Prishtina pati momentet e saj pozitive, ndërsa ndeshje me skuadra të forta si Zaporozhye do t’iu shërbejnë shumë lojtarëve të rinjë të Prishtinës. Prishtina është kthyer në gara evropiane pas tri vitesh. Ndeshja u luajt para rreth 900 shikuesve, ndërsa Prishtina pati përkrahje të vazhdueshme nga tifozët e saj, Plisat.

Te Prishtina lojtarët më efikas ishin Labinot Gubetini që shënoi në të gjitha katër tentimet dhe Oltin Beshiri që poashtu realizoi katër herë. Nga tri gola i realizuan Kreshnik Krasniqi e Agon Bajqinovci.

Te Zaporozhye më efikasët ishin Eduard Kravchenko e Ievgen Zhuk me nga tetë gola.

ZNTU-ZAB Zaporozhye – Prishtina 32:19 (17:10)

Prishtina: Ademi, Krasniqi 3, Basholli, Abazi, Bajqinovci 3, Fetahu 1, Beqiraj, Visoka 2, Hoxha 1, Agushi, Murtezi, Beshiri 4, Gjuka 1, Kastrati, Gubetini 4, Gashi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë …

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe Besa Famgasit. Pas finales …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj Prishtinës. Ndeshjen e parë …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe skuadra e tij është …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria e Istogu kanë luajtur …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë finale të plejofit në …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e Istogut. Ndeshja luhet nga …

Trajneri i Istogut, Faruk Shala, ka treguar se skuadra e tij synon të siguroj titullin nesër në Vushtrri. Vushtrria …

Te KHF Vushtrria po mobilizohen për ndeshjen e dytë finale të plejofit ndaj Istogut. Finalja e dytë është nesër …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova