Prishtinës i takon derbi me Kastriotin

Lojtari ka topin në dorë dhe po tenton t’a gjuajë në portë, mbrapa tij është një lojtar kundërshtar.

Prishtina e ka fituar derbin e xhiros së 17-të të Superligës së Kosovës në hendboll. Të dielen mbrëma në kryeqytet, Prishtina fitoi ndaj Kastriotit të Ferizajt me rezultat 33:29.

Prishtina renditet e dyta me 30 pikë, katër më pak se Besa Famgas e katër më shumë se Trepça që mbanë vendin e tretë. Kastrioti është i katërti me 22 pikë.

Derbi mes Prishtinës dhe Kastriotit e ka përmbyllur javën e 17-të. Ndeshjet tjera u luajtën të shtunën.

Herët në ndeshje Prishtina nisi shkëputjen në rezultat. Në pjesën e parë epërsia e saj shkoi deri në gjashtë gola, kurse pas 30 minutave rezultati ishte 16:11. Në pjesën e dytë Kastrioti disa herë u afrua në dy gola, por Prishtina më pas kishte epërsi deri në tetë gola (30:22, 31:23). Në fund ferizajasit u afruan në katër gola.

P. Prekazi ishte më efikasi te Prishtina me 8 gola. D. Terziqi realizoi 7 gola. Te Kastrioti, F. Mustafa shënoi 9 gola.

Prishtina – Kastrioti 33:29 (16:11)

Prishtina: Beshiri 4, Terziqi 7, Sula 2, Prekazi 8, Ramadani 1, Abazi 1, Ademi 1, Bajqinovci 3, Gjuka 5, Ademi, Sherifi, Qela, Agushi, Beqiri.

Kastrioti: Curri, Syla 6, Hoxha, A. Dugolli 4, M. Selmani, A. Selmani, Bislimi 4, Beqa, Tafarshiku, D. Dugolli, Qerimi, Rudari 5, Mustafa 9, Esati, Brahimi, Bytyqi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova