Prishtinës i takon edhe një derbi

Prishtina ka vazhduar me formë të lartë në stinorin pranveror të Superligës së Kosovës në hendboll për meshkuj. Pasi para një jave e mposhti Besën, Prishtina të shtunën fitoi ndaj Kastriotit në Ferizaj me rezultat 32:27. Ishte kjo kryendeshja e javës së 17-të të kampionatit të Kosovës.

Edhe pjesa e parë u fitua nga prishtinasit, me rezultat 16:11. Me fitore, Prishtina është ngritur në vendin e parë me 32 pikë nga 17 ndeshje. Besa FamGas është e dyta me 30 pikë, por e ka një ndeshje më pak të luajtur. Kastrioti mbetet I katërti me 19 pikë.

D. Terziqi e V. Zherka udhëhoqën Prishtinën drejt fitores së re. Ata shënuan nga shtatë gola. Nga pesë gola i shënuan B. Sula e L. Fetahu. Te Kastrioti më efikasi ishte J. Bislimi me tetë gola, kurse nga gjashtë herë realizuan D. Haxhimusa e Q. Ibrahimi.

Të shtunën u zhvillua edhe përballja e pjesës së poshtme të klasifikimit. Në Vushtrri, Samadrexha fitoi ndaj Llapit me rezultat 31:29. Llapjanët e fituan pjesën e parë me 14:11, por në të dytën vendasit përmbysën rezultatin dhe arritën te fitorja. Samadrexha është e nënta me katër pikë, kurse Llapi i fundit (10) me dy pikë.

Tri ndeshje tjera të javës së 17-të luhen të dielen: Besa FamGas – Vushtrria (16:00), Vëllaznimi – Drita (17:00), Zhegra – Trepça (17:30).

Kastrioti – Prishtina27:32 (11:16)

Kastrioti: Mehmeti, D. Dugolli, Syla, Rexhepi 1, A. Dugolli 2, Rudari, Mustafa, Shabani 3, Hoxha, Bislimi 8, Salihu 1, Ramadani, Haxhimusa 6, Ibrahimi 6, D. Ramadani.

Prishtina: Esati, Gashi, Prekazi 3, Kastrati, Sula 5, Fetahu 5, Zherka 7, Ademi, Krasniqi 3, Terziqi 7, Bajqinovci, Shahini, Murtezi, Gjuka 2, Visoka, Berisha.

Samadrexha – Llapi 31:29 (11:14)

Samadrexha: Bunjaku, Sadiku 5, A. Maloku 6, B. Maloku, Al. Maloku, F. Maloku 4, Sopjani, Be. Maloku 6, Jashari 4, S. Maloku 2, Basholli 4, Merovci, Sh. Maloku, Hyseni.

Llapi: Retkoceri, Muqiqi 2, Hoxha 8, Beshiri 3, Sejdiu, Visoka 3, Idrizi, Abazi 9, Mani, Hasani 3, Havolli 1, Mani.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova