Publikohet lista e Kosovës U19 (djemtë)

Është publikuar lista e gjerë e Kombëtares U19 të Kosovës në hendboll në konkurrencë të meshkujve.

Kosova U19 prej 16 deri më 22 gusht do të marr pjesë në Evropianin e Divizionit B që mbahet në Letoni. Kombëtarja jonë është në Grupin A së bashku me Holandën, Turqinë dhe Malin e Zi. Pas ndeshjeve në grup, Kosova luan edhe për plasman.

Synimi është për paraqitje sa më të mira dhe për këtë qëllim lojtarët e klubeve të vendit do të kenë testimet të hënën e ardhshme, më 5 korrik. Testimi mbahet në palestrën e Pallatit të Rinisë në Prishtinë prej orës 15:30. Ndërsa lojtarët duhet të jenë në sallë në ora 15:00.

Testimi do të bëhet nën mbikëqyrjen e selektorit të Kombëtares A, Bujar Qerimi dhe trajnerit të kësaj gjenerate, Taib Kabashi.

Testimit do t’i nënshtrohen 23 lojtarë të klubeve të Kosovës. Pesë lojtarët që bëjnë karrierë në klube të huaja do të grumbullohen me pjesën tjetër të ekipit në fund të të korrikut për t’u përgatitur për Evropian. Në rast se mbahet Kampi Veror 2021, lojtarët potencialë do të mblidhen edhe në kamp.


Lista e lojtarëve

NrEmri MbiemriKlubi 
1Emre KarabegKH Prishtina 
2Eris BrahushiKH Vëllaznimi
3Menot Pozhegu KH Vëllaznimi
4Enis RexhepiKH Llapi
5Drin FeratiKH Prishtina 
6Ermir Smaka KH Trepça 
7Dardan Ramadani KH Prishtina 
8Jon Vokshi KH Besa Famgas
9Hekuran RamadaniKH Prishtina 
10Arjanit MurseliKH Zhegra
11Ermal DukajKH Besa Famgas
12Ard IbrahimiKH Prishtina 
13Ermir Januzi KH Trepça 
14Lundrim HaziriKH Zhegra
15Altin Abrashi KH Trepça 
16Erdon Jahiu KH Prishtina 
17Betim IdriziKH Vëllaznimi
18Amir Fazliu KH Vushtrria
19Florent BehramiKH Vushtrria
20Altin ManiKH Llapi 
21Omer GucatiKH Drenica
22Bleart Zariqi KH Drenica 
23Altin CacajKH Besa Famgas

Ndërsa lojtarë potencial nga diaspora janë:

23Shaban Zogaj Aalborg (DEN) 
24Naël RexhepiSG Léman Genève (SUI)
25Frilon Kqiku TSV Haunstetten (GER)
26Ardin BerishaBSV Bern (SUI)
27Ajdin Gashi RK Bosna Tesanja Seniori (BIH)
28Adonis ÇekajSG Handball Basel-Stad (SUI)

Lajme tjera