Rahoveci fiton derbin në Mitrovicë

Ndeshja mes Trepçës dhe Rahovecit e ka arsyetuar epitetin e derbit të xhiros në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt).

Të shtunën mbrëma në “Minatori”, fitore të rëndësishme dhe dramatike ka shënuar Rahoveci. 29:28 në të mirë të “vreshtarëve” ishte rezultati në fund të takimit. Rahovecasit te fitorja kanë arritur në pjesëlojën e dytë, duke marrë kështu dy pikë të rëndësishme.

Pas 30 minutave lojë rezultati ishte 16:13 për Trepçën. Në mesin e pjesës së dytë mysafirët barazuan rezultatin e më pas edhe kaluan në epërsi. Deri në fund u zhvillua lojë e fortë e interesante. Në minutat e fundit Rahoveci krijoi epërsi prej dy golave, 29:27. Trepça u afrua në një gol, 29:28, por nuk ia doli të barazoi.

Alban Haziri ishte më efikasi te Rahoveci. Ai shënoi 10 gola. Elion Vokshi shtoi 5 gola, ndërsa nga 4 i kishin Besmir Kusari e Arlind Tanushi. Me numër të madh të pritjeve është dalluar portieri Arbër Curri, që po ashtu i realizoi dy gola. Muhamet Dubovci ishte më efikasi te “xehetarët” me 8 gola. 5 i shënoi Anton Maloku, ndërsa nga 4 i kishte Sali Maxhera.

Rahoveci përforcohet në pozitën e katërt me 20 pikë. Trepça bie në vendin e tretë me 25 pikë.
Në vend të dytë doli Prishtina, që tani i ka 27 pikë. Prishtina ka fituar ndaj Llapit në Podujevë me rezultatin 43:31. Fituesi është vendosur në pjesën e dytë. Pas pjesës së parë Prishtina kishte vetëm një gol epërsi, 18:17.

Ndërkohë Deçani ka shënuar fitore të thellë ndaj Drenicës.

Të dielën është takimi i fundit i xhiros së 16-të. Në Ferizaj takohen Kastrioti e Vëllaznimi.

Lajme tjera