Sfida të reja evropiane për gjyqtarët dhe delegaten kosovare

Federata e Hendbollit e Kosovës vazhdon të ketë përfaqësim të madh në kupa evropiane, me gjyqtarë e delegatë. Pas shumë ndeshjeve evropiane që drejtuan në vjeshtë, gjyqtarët kanë mësuar edhe ndeshjet e para të garave të klubeve të Federatës Evropiane që do t’i drejtojnë në vitin 2018.

Janë tri çifte gjyqtarësh nga Kosova që do të drejtojnë ndeshje së shpejti.

Dyshja Ilir Bytyqi – Syart Kasapi do të drejtojë dy ndeshje të një të tetës së finales së Challenge Cup për femra. Më 27 e 28 janar në Lublin të Polonisë përballen skuadra vendase MKS Perla Lublin me atë portugeze SIR 1MAIO/ADA CJB.

Në kuadër të një të tetës së finales së Challenge Cup për femra referojnë edhe Sherif Xhema e Besfort Jahja. Ata më 11 shkurt në Ardeshen të Turqisë drejtojnë ndeshjen e kthimit në mes Ardeshen GSK dhe skuadrës nga Portugalia, Alavarium/Love Tiles.

Ndeshje të femrave, por të Kupës së EHF-së, drejtojnë  Eshref Beqiri e Ilir Krasniqi. Ata më 27 janar në Zalau të Rumanisë do të jenë gjyqtarë të ndeshjes në mes H.C. Zalau dhe klubit çek DHK Banik Most. Kjo ndeshje i takon fazës grupore të Kupës së EHF-së.

Sfidat e radhës ndërkombëtare i ka edhe delegatja e EHF-së nga Kosova, Shqipe Bajçinca. Ajo më 3 e 4 shkurt do të qëndrojë në Zagreb të Kroacisë, ndërsa do të jetë delegate e ndeshjeve mes Lokomotivës së Zagrebit dhe ekipit grek PAOK. Janë këto ndeshje të një të tetës së finales së Challenge Cup për femra. Ndeshjet në Zagreb do t’i drejtojnë sllovenët Ozren Baçkoviq dhe Mirko Palaçkoviq.

Ndërkohë dyshja mitrovicase e referëve, Erdoan e Arsim Vitaku ka drejtuar tashmë ndeshje ndërkombëtare në këtë vit. Ata më 14 janar në Aksaray të Turqisë drejtuan ndeshjen mes përfaqësueses së Turqsisë dhe Greqisë (meshkujt). Ndeshja ishte e vlefshme për kualifikimet për botërorin e vitit të ardhshëm dhe u fitua nga Turqia me një gol dallim, 24:23. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për …

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, …

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për dy ndeshjet e ardhshme. …

Luigj Quni ne akcion per klubin e tij Amicitia Zurich

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e Zvicrës. Në fitoren 26:25 …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse të javës së 14-të …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së 20-të kampionale, përkatësisht javës …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, Istogu të shtunën e …

Vushtrria ka arritur fitore të rëndësishme në garën për mbetjen në elitën e hendbollit kosovar. Të shtunën në kuadër …

Besa Famgas nuk po ka të ndalur në këtë edicion të Superligës së Kosovës në hendboll. Të shtunën në …

Istogu – Vushtrria është kryendeshja e javës së 14-të në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të fermave. …