Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Shabani shpall listën për ndeshjet me Danimarkën

Selektori i Kombëtares A të Kosovës në hendboll, Agron Shabani, ka publikuar listën e hendbollisteve në të cilat llogarit për ndeshjet me Danimarkën. Danimarka është superfuqi e hendbollit, një prej Kombëtareve më të mira në botë, ndërsa do të jetë kundërshtare e Kosovës në dy ndeshjet e javës së ardhshme.

Të enjten më 12 tetor, Danimarka e Kosova takohen në Horsens. Ndërsa më 14 tetor nga ora 20:15, Kosova e pret Danimarkën në Prishtinë.

Ndeshjet i takojnë Grupit 8 të kualifikimeve për Euro 2024. Janë ndeshjet e para të këtij cikli kualifikues.

Selektori Shabani është bazuar në lojtare të konfirmuara, tri prej të cilave luajnë pikërisht në elitën e Danimarkës. Në Kombëtare ka lojtare edhe nga klubet norvegjeze, gjermane, franceze e zvicerane dhe po ashtu lojtare të klubeve tona.

Portierja Aurora Kryeziu, që bën karrierë në Gjermani është emër i ri në Kombëtaren e Kosovës. Për herë të parë janë ftuar edhe Arlinda Dinarica e Istogut dhe Dafina Mustafa e skuadrës zvicerane Bruehl.

Në listën e gjerë të selektorit Shabani janë edhe disa lojtare të reja (Angjelina Krasniqi, Elisa Mirdita, Arona Krasniqi), që gjatë kohës sa Kombëtarja A është e grumbulluar, do të kenë paraqitje me U19 e U17. Në listën e zgjeruar ka edhe lojtare tjera (Blerta Ahmetxhekaj, Tina Hetemi) që janë në dispozicion të Kombëtares A.

Kombëtarja mblidhet më 9 tetor në Hotel Internacional Prishtina. Më 11 tetor është udhëtimi për në Danimarkë, ndërsa kthimi nga Danimarka është më 13 tetor.

Në grup me Kosovën e Danimarkën është edhe Polonia.

Lista e Lojtareve

Shirt No.Name SrunameClub
1Aurora KryeziuTSG Bretzenheim (GER)
3Elisa MulajAker Topphåndball (NOR)
4Melisa MulajAker Topphåndball (NOR)
7Mirela Gjikokaj Follo HK Damer (NOR)
9Yllka ShatriKHF Istogu
10Fitore Aliu SG Kappelwindeck (GER)
11Arlinda Hajdari Bjerringbro FH (DEN)
13Natalija MilatovicKHF Istogu
14Pashke MarkuHSC Kreuzlingen (SUI)
15Albina Rugovaj TahirukajKHF Istogu
16Venera KafexholliSPONO EAGLES (SUI)
21Leonora DemajRingkøbing Håndbold (DEN)
27Marigona HajdariSilkeborg-Voel KFUM (DEN)
31Arlinda DinaricaKHF Istogu
44Suzana UjkicYUTZ HANDBALL FEMININ (FRA)
66Dafina MustafaLC Brühl Handball (SUI)

Stafi Teknik

Agron Shabani
Valbone Arifi
Valbona Rudaku
Fatlind  Maraj

Lajme tjera