Sllovenia fiton bindshëm dhe kalon në fazën e dytë

Sllovenia është përfaqësuesja e fundit që ka siguruar kalimin në raundin e dytë të kampionatit evropian të hendbollit që po mbahet në Kroaci. Të mërkurën mbrëma në Zagreb, Sllovenia e mposhti bindshëm Malin e Zi për të siguruar vend në grupin II të raundit kryesor të evropianit.

Sllovenia u kualifikua si e treta në grupin C, ndërsa ndeshja me Malin e Zi ishte vendimtare. Pjesa e parë u mbyll me rezultatin 14:13 për sllovenët, që në pjesën e dytë falë mbrojtjes së fortë dhe aksioneve efikase në sulm ia dolën të rrisin epërsinë. Në fund rezultati ishte 28:19 për Slloveninë.

Mali i Zi mbeti pa pikë dhe u eliminua. Përballja e vlefshme për vend të parë në grupin C të fazës preliminare mes Maqedonisë dhe Gjermanisë përfundoi baras, 25:25. Ky rezultat i konvenoi Maqedonisë që siguroi vendin e parë në grup. Maqedonia në tri ndeshje mblodhi pesë pikë, Gjermania katër ndërsa Sllovenia tri.

Të mërkurën janë luajtur ndeshjet e fundit edhe në grupin D të fazës preliminare. Në fazën e dytë nga ky grup kanë kaluar Spanja, Danimarka e Çekia. Të tri përfaqësueset kanë mbledhur nga katër pikë. Prej këtij grupi u eliminua Hungaria, që mbeti pa pikë.

Hungaria e humbi ndeshjen vendimtare nga Çekia me rezultat 33:27. Ndërsa derbi mes Spanjës e Danimarkës u fitua nga danezët me 25:22.

Kështu në grupin II të raundit kryesor do të garojnë Maqedonia, Spanja, Danimarka, Gjermania, Çekia e Sllovenia. Maqedonia fillon fazën e dytë me tri pikë, Spanja, Danimarka, Gjermania e Çekia me nga dy, ndërsa Sllovenia me një pikë.

Të enjten luhen ndeshjet e para në grupin I të raundit kryesor (Main Round). Në këtë grup bëjnë pjesë Suedia, Franca, Kroacia, Norvegjia, Bjellorusia e Serbia. Nga ora18:15 takohen Serbia me Norvegjinë, ndërsa nga ora 20:30 luajnë Kroacia e Bjellorusia.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova