Kastrioti në Pragë për paraqitje të denja

Hendbollistët e Kastriotit kanë udhëtuar për në Pragë të Çekisë ku të shtunën e të dielen i zhvillojnë dy ndeshje të rëndësishme ndërkombëtare. Në rrethin e dytë të Kupës Sfiduese (Challenge Cup), skuadra ferizajase takohet me Dukla Praha të Çekisë. Dy ndeshjet luhen në sallën “Slavia Praha”, të shtunën dhe të dielen nga ora 18:00. […]

Istogu luan me Gomelin bjellorus

Gomeli i Bjellorusisë do të jetë kundërshtari i Istogut në rrethin e parë të Kupës së EHF-së për hendbolliste. Shorti është tërhequr të martën, kurse Istogu për herë të parë do të luajë në Kupën e EHF-së. Istogu në edicionin e fundit ka fituar titullin e kampionit dhe Kupën e Kosovës dhe kështu pas dy […]

Dukla Praha, kundërshtar i Kastriotit në Kupën Sfiduese

Të martën kundërshtarin evropian e ka mësuar edhe Kastrioti i Ferizajt, fitues i Kupës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Në kuadër të raundit të dytë të Kupës Sfiduese (Challenge Cup), Kastrioti do të luajë ndaj skuadrës çeke, Dukla Praha. Ndeshja e parë luhet në Ferizaj më 5 apo 6 tetor, ndërsa e kthimit më 12 […]

Kastrioti fillon në tetor me ndeshje evropiane

Në foto shihen hendbollistët e ekipit Kastrioti bashkë me trajnerët e tyre.

Kastrioti i Ferizajt e përfaqëson Kosovën në Kupën Sfiduese (Challenge Cup) për hendbollistë. Kastrioti është fitues i Kupës së Kosovës dhe ka pasur edicion të suksesshëm edhe në Evropë. Sukses tjetër kërkon në edicionin 2019\2020. Gara në Kupën Sfiduese fillon prej raundit të dytë, ndërsa ndeshjet luhen më 5\6 tetor dhe 12\13 tetor. Shorti tërhiqet […]

Shtete të shumta mbesin prapa Kosovës në ranglistën e EHF-së

Federata Evropian e Hendbollit ka ndryshuar sistemin e garave evropiane për klube, ndërsa ndryshimet hyjnë në fuqi pas një viti, prej edicionit 2020\2021. Në kuadër të këtyre ndryshimeve, EHF-ja të premten publikoi rangimin e vendeve që është i vlefshëm për edicionin e ardhshëm, pra edicionin 2020\21. Rangimi është i bazuar në sukseset e klubeve në […]

Më 16 korrik shorti i Kupave Evropiane

Më 16 korrik do të hedhet shorti për edicionin 2019-2020 në Kupa Evropiane në hendboll, përkatësisht në Kupën e EHF-së (EHF Cup) dhe Kupën Sfiduese (Challenge Cup). Të martën ishte afati i fundit për paraqitje i skuadrave të interesuara. Nga Kosova janë paraqitur për të garuar në Evropë tri skuadra, që këtë të drejtë e […]

Istogu humb sërish, por mbahet shumë më mirë

KHF Istogu është përshëndetur nga garat evropiane të edicionit aktual 2018\19. Istogu është ndalur në një të tetën e finales të Kupës Sfiduese (Challenge Cup) nga skuadra spanjolle Rincon Fertilidad Malaga. Ndeshja e dytë e hendbollisteve istogase me Malagan është zhvilluar të dielen paradite në Alhaurin de la Torre të Spanjës. Në ndeshjen e dytë […]

Pas telasheve të shumta, humbje e pritur e Istogut

Telashe të shumta e kanë përcjellur skuadrën e Istogut në udhëtim dhe në ditën e parë të qëndrimit në Spanjë, ku të shtunën e luajti ndeshjen e parë të 1/8 të finales të Kupës Sfiduese (Challenge Cup) për hendbolliste. Dhe ashtu si pritej pas gjithë vështirësive, skuadra e Istogut e ka humbur me rezultat të […]

Gjyqtarët fillojnë vitin në gara evropiane

Një hapje shumë pozitive të vitit kanë bërë zyrtarët e ndeshjeve të Federatës së Hendbollit të Kosovës. Janë gjyqtarët Erdoan e Arsim Vitaku që në ditët e para të janarit kanë drejtuar ndeshje evropiane. Bëhet fjalë për takimin e 5 janarit në mes të skuadrës hungareze Siofok KC Hungary dhe asaj daneze Herning-Ikast Handbold, të […]