Xhema-Jahja drejtuan gjysmëfinalen e Evropianit

Dyshja e gjyqtarëve kosovarë të hendbollit, Sherif Xhema – Besfort Jahja kanë drejtuar njërën prej dy gjysmëfinaleve të kampionatit evropian të Divizionit B për grupmoshën U-18 që po mbahet në Austri. Është ky një vlerësim i madh që i bëhet këtij çifti gjyqtarësh, por edhe të gjithë gjyqtarëve kosovarë në përgjithësi dhe Federatës së Hendbollit të Kosovës.

Dyshes Xhema – Jahja i është besuar gjysmëfinalja pasi kryen punën me plot sukses në ndeshjet e mëhershme të Evropianit, por edhe kanë fituar respektin me paraqitje të mira në skenën evropiane.

Ata e drejtuan ndeshjen mes Çekisë dhe Holandës, të luajtur të shtunën mbrëma para 500 shikuesve. Ndeshjen e fituan çekët me rezultat 28:18.

Sherif Xhema e Besfort Jahja të dielen (nesër) në ditën e fundit të evropianit U-18 do të drejtojnë ndeshjen për plasman përfundimtar në mes të Irlandës e Britanisë së Madhe.

Dyshja ka drejtuar edhe shumë ndeshje në fazën grupore dhe vlerësimet kanë qenë maksimale. Kështu kjo dyshe ka kaluar me sukses edhe një ngjarje të nivelit të lartë evropian dhe pret në gatishmëri të plotë delegimet e rradhës.

Federata e Hendbollit të Kosovës tashmë rregullisht është prezente në ngjarjet prestigjioze të hendbollit me zyrtarë të saj, gjyqtarë e delegatë.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova