Të enjten grumbullohet Kombëtarja, nis misioni për dy ndeshjet e vështira

Të enjten (nesër) grumbullohet Kombëtarja e Kosovës në hendboll në konkurrencë të meshkujve. Kombëtaren tonë e presin dy ndeshje të vështira në hapje të eliminatoreve për “Euro 2022”. Në fazën e dytë kualifikuese për Evropianin 2022, Kosova është në grupin e tetë së bashku me Suedinë, Malin e Zi dhe Rumaninë. Janë kombëtare të suksesshme, […]

Ramosaj, shtylla kryesore e mbrojtjes së Kosovës

Bujar Ramaosaj gjate nje loje hendbolli

Fjalëpak e shumë punëtor. Modest e i palodhshëm. Kombëtarja e Kosovës e ka në radhët e saj një hendbollist që mund të llogaritet shtyllë e mbrojtjes. E ka Bujar Ramosajn, shtatlartin e Besa Famgasit, të cilin shtabi teknik e vlerëson “zemër të mbrojtjes”. Ramosaj është hendbollist shumë luftarak dhe pritet të jetë i rëndësishëm edhe […]

Anulohet Kampionati Evropian U20, shtyhet sërish Evropiani U18

Lojtaret e perfaqesueses se Kosoves ne hendboll duke e degjuar trajnerin

Federata Evropiane e Hendbollit të martën ka marrë vendime të reja për kampionatet kontinentale të grupmoshave të reja që ishin shtyrë për janar të vitit të ardhshëm. Vendimi ka ndikim edhe në Kombëtaret e Kosovës.Kështu, Evropiani U20 i Divizionit B, në të cilin është dashur të paraqitet Kosova, është anuluar tërësisht. Evropiani U20 është dashur […]

Pa telashe për Besa Famgasin e Prishtinën

Kastriot Jupa ne ajr duke gjuajtur ne gol

Besa Famgas e Prishtina i kanë fituar edhe ndeshjet e pesta në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt). Të martën në Pejë, Besa Famgas fitoi shumë thellë ndaj Prizrenit me rezultat 49:4. Kampioni aktual, Besa udhëheq në tabelë me 10 pikë, sa i ka edhe Prishtina në vend të dytë. Po të martën, Prishtina fitoi […]