Kosovë – Danimarkë, të shtunën në Prishtinë

Kombëtarja e Kosovës në hendboll (femrat) e luan të shtunën ndeshjen e dytë të kualifikimeve për Euro 2024. Nga ora 20:15 në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, kombëtarja jonë e pret Danimarkën, superfuqinë e hendbollit.Të enjten Danimarka shënoi fitore bindëse në ndeshjen e parë. Momente të mira në atë ndeshje kishte edhe Kombëtarja jonë. Në […]

Kosova U19 shkëlqen ndaj Maltës

Kombëtarja U19 e Kosovës në hendboll e ka fituar edhe ndeshjen e tretë në kuadër të IHF Trophy për zonën evropiane. Të premten në palestrën “1 Tetori” në Prishtinë, vajzat tona fituan ndaj Maltës me rezultatin e lartë, 56:16. Kështu kombëtarja jonë ka bilanc maksimal pas fazës së parë të garës. Tani e kërkon titullin […]

Të shtunën ndeshjet e xhiros së pestë

Të shtunën zhvillohen ndeshjet e xhiros së pestë të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Në fakt zhvillohen tri ndeshje pasi derbi mes Besa Famgasit dhe Trepçës është shtyrë për shkak të ndeshjes evropiane të skuadrës pejane.Ndeshja më interesante pritet të jetë ajo që zhvillohet në Deçan mes Deçanit dhe Kastriotit. Forma e skuadrës deçanase […]

Besa Famgas e pret Beshiktashin turk

Kampionia e Kosovës në hendboll, Besa Famgas, në fundjavë fillon garimin në Kupën Evropiane. Të dielën nga ora 20:00, Besa Famgas e pret skuadrën e njohur turke, Beshiktash. Ndeshja e parë e raundit të dytë zhvillohet në palestrën “Karagaçi” në Pejë. Besa ka bërë ndryshime në formacion, por është komponuar në ndeshje kampionale dhe atë […]

Kosova U19 mposht Britaninë dhe shkëputet në krye

Kombëtarja U19 e Kosovës në hendboll ka shënuar fitore dramatike ndaj Britanisë së Madhe në kuadër të IHF Trophy. Të enjten në “1 Tetori” në Prishtinë, Kosova U19 fitoi 29:28. Me fitore, Kosova U19 u shkëput në krye të tabelës me 4 pikë. Nga dy i kanë Britania e Madhe dhe Bullgaria, ndërsa Malta është […]