Franca nuk ka të ndalur

Të martën janë luajtur ndeshjet e fundit në grupet A dhe B të raundit preliminar të kampionatit evropian të hendbollit që po mbahet në Kroaci. Franca është e vetmja prej dy grupeve që në fazën e dytë grupore, përkatësisht në raundin kryesor, shkon pas tri ndeshjeve të fituara.

Franca të martën mbrëma e mposhti Bjellorusinë në kuadër të grupit B me rezultat 32:25. Dika Mem me nëntë gola udhëhoqi Francën. Te Bjellorusia u dallua Aliaksandr Padshyvalau me gjashtë gola. Në ndeshjen tjetër të grupit B, Norvegjia favorite fitoi ndaj Austrisë me rezultatinv 39:28.

Kristian Bronsen me nëntë gola ishte më efikasi te Norvegjia, derisa nëntë gola për Austrinë i shënoi Nikola Bilyk. Franca me gjashtë pikë, Norvegjia me katër dhe Bjellorusia me dy shkuan tutje prej grupit B, ndërsa Austria mbeti pa pikë dhe u eliminua. Nga grupi A në raundin tjetër shkuan Suedia e Kroacia me nga katër pikë dhe Serbia me dy pikë. Islanda mbeti e fundit në grup, poashtu me dy pikë, por nuk shkoi tutje.Të martën Serbia fitoi ndeshjen vendimtare ndaj Islandës me rezultat 29:26 kurse derbin mes Kroacisë e Suedisë e fituan suedezët (35:31). Albin Lagergre udhëhoqi Suedinë me gjashtë gola, ndërsa Ivan Çupiq me shtatë gola ishte më i miri te kroatët. Kjo ndeshje mblodhi plot 11 mijë shikues.

Në grupin I të raundit kryesor (të dytë) do të garojnë Suedia, Franca, Kroacia, Norvegjia, Bjellorusia dhe Serbia. Më 18 janar takohen Serbia me Norvegjinë dhe Kroacia me Bjellorusinë. Suedia e Franca startojnë me nga katër pikë, Kroacia e Norvegjia me nga dy, ndërsa Bjellorusia e Serbia pa pikë.

Të mërkurën mbrëma luhen ndeshjet e fundit në grupet C dhe D të fazës preliminare.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova