Nënshkruhet memorandumi me MKRS-në

Në foto shihet presidenti i FHK-së Eugen Saraçini dhe Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi duke nënshkruar memorandumin e bashkëpunimit ndërmjet tyre.

Federata e Hendbollit të Kosovës (FHK) ka nënshkruar të hënën memorandumin e bashkëpunimit me Ministrinë për Kulturë, Rini dhe Sport. Në emër të FHK-së memorandumin e ka nënshkruar presidenti Eugen Saraçini, ndërsa në emër të MKRS-së, ministrja Vlora Dumoshi. MKRS-ja ka nënshkruar memorandumin edhe me KOK-un dhe me disa federata tjera. Pas nënshkrimit të memorandumit, […]

Pezullohen garat e kategorive të reja

Në foto shihen gjyqtarët dhe hendbollistët e të dy ekipeve duke u përshëndetur me njëri-tjetrin para fillimit të ndeshjes.

Të premten në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, nën drejtimin e Ministres Vlora Dumoshi, është mbajtur një takim me përfaqësues të Komitetit Olimpik të Kosovës dhe të federatave sportive. Në këtë takim ishte edhe presidenti i FHK-së, Eugen Saraçini.Takimi është mbajtur pas situatës së fundit të krijuar për koronavirusin.Është vendosur që garat e seniorëve […]

FHK-ja dhe Komuna e Gjilanit në përkrahje të Dritës

Në foto shihen drejtoresha për Kulturë, Rini dhe Sport e Gjilanit, Deniza Limani dhe përgjegjësi për sport, Malazog Hoxha, bashkë me sekretarin e përgjithshëm të FHK-së, Izet Gjinovci dhe komisari i garave, Istref Sadriu.

Të martën (sot) në ambientet e Kuvendit Komunal në Gjilan, drejtoresha për Kulturë, Rini dhe Sport e Gjilanit, Deniza Limani dhe përgjegjësi për sport, Malazog Hoxha kanë pritur në takim delegacionin e Federatës së Hendbollit të Kosovës që përbëhej nga sekretari i përgjithshëm, Izet Gjinovci dhe komesari i garave, Istref Sadriu. Takimi u aranzhua për […]

Saraçini: Kuvendi të bëjë të mundur që sporti të ketë përkrahjen e duhur

Presidenti i Federatës së Hendbollit të Kosovës, Eugen Saraçini, ka lëshuar një komunikatë në emër të komunitetit të hendbollit, lidhur me zhvillimet e fundit që kanë të bëjnë me aprovimin e ligjeve dhe amandamenteve për përkrahjen ndaj sportit. Në komunikatën e Saraçinit thuhet:“Në kohën kur djemtë tanë janë në vlugun e përgatitjeve për pjesëmarrje historike […]

Ministri Gashi vlerëson të jashtëzakonshëm suksesin e hendbollistëve

Një delegacion i madh i hendbollit kosovar të enjten është pritur nga Ministri për Kulturë, Rini dhe Sport, Kujtim Gashi. Delegacioni i Federatës tonë është përbërë nga presidenti Eugen Saraçini, sekretari i përgjithshëm, Izet Gjinovci, si dhe lojtarët dhe shtabi teknik i kombëtares U21, që kohë më parë arriti sukses historik duke siguruar pjesëmarrjen në […]

Ministri Gashi: Tash e tutje financimi nga MKRS në bazë të meritave dhe rezultateve

Pas miratimit të akteve normative, të cilat rregullojnë procedurat dhe mënyrën e financimit të federatave sportive në vendin tonë, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka nënshkruar memorandume bashkëpunimi Komitetin Olimpik të Kosovës (KOK), Federatën e Basketbollit të Kosovës (FBK) dhe Federatën e Hendbollit të Kosovës (FHK). Përmes nënshkrimit të memorandumeve përcaktohet financimi […]

Drejtuesit e FHK-së pritën zëvendës-ministrin Mazreku

Në kuadër të vizitave që po bënë në Federatat sportive, zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Mazreku të mërkurën ka vizituar Federatën e Hendbollit të Kosovës. Ai është pritur nga presidenti Eugen Saraçini dhe sekretari i përgjithshëm Izet Gjinovci. Presidenti Saraçini e ka njoftuar zëvendësministrin me planet dhe aktivitetet e Federatës së Hendbollit, që […]