Vdiq Enver Demaku, hendbollisti i dalluar i Drenicës

Ka vdekur në moshën 69-vjeçare ish-hendbollisti i dalluar i Drenicës, Enver Demaku. Demaku ishte ikonë e klubit drenicas.I ndjeri e kishte filluar karrierën në vitin 1967 sa ishte nxënës në shkollën fillore.Ishte pjesë e gjeneratës së parë të Drenicës me Salih Hetën, Fazli Haxhiun e të tjerët. Në vitet 80-ta luajti me Morinën Bunjakun, Bogajn, […]

Dy ndeshje shumë interesante në Superligë

Të mërkurën u luajtën tri ndeshje të javës së katërt të Superligës së hendbollistëve. Dy prej tyre ofruan hendboll të fortë dhe rivalitet. Në palestrën “Minatori”, Trepça e mposhti Kastriotin e Ferizajt me rezultatin 25:22. Rezultati ishte thuajse i barabartë gjatë tërë kohës, ndërsa loja ishte e fortë, sidomos në mbrojtje. Në minutat e fundit […]

Beqiri – Krasniqi në Turqi, Hashani në Itali

Personat zyrtarë të Federatës së Hendbollit të Kosovës edhe fundjavën e kaluar ishin të angazhuar në skenën evropiane. Kështu gjyqtarët vushtrrias Eshref Beqiri e Ilir Krasniqi kanë drejtuar dy ndeshje të Kupës Evropiane për hendbolliste që u luajtën në Antalya të Turqisë. Skuadra Antalya Konyaalti BSK fitoi ndeshjen e parë ndaj A.E.S.H. Pylea me rezultatin […]

Austria, Finlanda, Polonia e Italia në Evropianin në Prishtinë

Federata Evropiane e Hendbollit ka bërë ndarjen e ekipeve kombëtare për Kampionatet Evropiane të grupmoshave që mbahen verën e ardhshme. Federata e Hendbollit e Kosovës e ka fituar të drejtën e organizimit të njërit kampionat në grupmoshën U19 te hendbollistet. Në Evropianin (Divizioni B ) që mbahet në Prishtinë prej 8 deri më 16 korrik […]