Samadrexha e hendbollit bëhet me palestër

Zyrtare te ministrise se sportit, komunes se Vushtrrise dhe FHK's, me maska ne goje, dhe topa ne dore ne palester

Fshati i njohur për skuadrat e hendbollit, Samadrexha e Vushtrrisë, është bërë me palestër sportive. Dihet që Samadrexha ka dhënë shumë për hendbollin kosovar, për dekada të tëra, si në konkurrencë të meshkujve ashtu edhe të femrave.

Samadrexha vazhdon të ketë skuadrat simpatike në të dy konkurrencat dhe hapja e palestrës në këtë fshat sportiv vetëm sa do t’i jap hov zhvillimit të hendbollit.

Përurimi i palestrës në Samadrexhë është bërë të premten. Pos ministres për Kulturë, Rini dhe Sport, Vlora Dumoshi, morën pjesë edhe zëvendës ministriat Arbër Grabovci e Engelbert Zefaj, drejtori i Departamentit për Sport, Ibër Alaj, kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, drejtuesit e FHK-së, Enis Idrizi (nënpresident) dhe Izet Gjinovci (sekretar i përgjithshëm) dhe shumë zyrtarë e të ftuar të tjerë.

Në një atmosferë impozante, të denjë për një fshat sportiv si Samadrexha, u zhvillua ceremonia e përurimit të palestrës. Nga një fjalim rasti e mbajtën edhe nënpresidenti i FHK-së, Idrizi dhe sekretari i përgjithshëm i FHK-së, Gjinovci, që e vlerësuan këtë një ditë të shënuar për Samadrexhën, Vushtrrinë, por edhe për komunitetin sportiv në vend.

Për historikun e pasur të këtij mjedisi foli veterani i hendbollit, Ferat Basholli.
FHK-ja për të madhështuar ceremoninë dhuroi 20 topa të hendbollit për të pranishmit, që u hodhën te shikuesit nga Dumoshi, Tahiri dhe të tjerët.

Kështu komuniteti i hendbollit po bëhet edhe me një palestër në një vend që ka ofruar gjithnjë hendbollistë cilësorë. Është ky edhe një sukses i përbashkët, prej të cilit do të përfitojnë të gjithë. Do të përfitoj Kosova dhe të rinjtë e saj.
Urime për Samadrexhën dhe për gjithë komunën e Vushtrrisë.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova