Kielce, finalisti i parë i Ligës së Kampionëve

Një ndeshje shumë interesante kanë zhvilluar Telekom Veszprem (Hungari) dhe Lomza Vive Kielce (Poloni) në gjysmëfinalen e parë të FINAL 4 të Ligës së Kampionëve në hendboll. Fitore shënoi Kielce me rezultatin 37:35. Madje te fitorja dhe vendi në finale, Kielce arriti me përmbysje të rezultatit. Pas pjesës së parë Veszpremi ishte në epërsi me […]

Pas letrës së presidentit Saraçini, EHF-ja hap hetime për ndeshjen Borac – Besa Famgas

Pas letrës që presidenti i FHK-së, Eugen Saraçini i ka dërguar Federatës Evropiane të Hendbollit, EHF-ja të hënën ka njoftuar se ka nisur hetimet për ndeshjen e Kupës Evropiane mes skuadrës Borac nga Banjalluka dhe Besa Famgas nga Peja. Ndeshja u luajt në Banjallukë të dielën, ndërsa kishte fyerje të vazhdueshme ndaj shqiptarëve.EHF-ja ka njoftuar […]

Finalja e Ligës së Kampionëve në 21 Plus

Pas dy ndeshjeve shumë interesante gjysmëfinale të luajtura të hënën, sonte zhvillohet finalja e Ligës së Kampionëve për hendbollistë.Në finale, nga ora 20:30, takohen Kieli dhe Barcelona. Kjo ndeshje e gjigantëve të hendbollit transmetohet direkt në RTV 21 Plus.Transmetohet edhe ndeshja për vend të tretë në mes të Veszpremit dhe PSG-së. Kjo ndeshje fillon në […]

EHF-ja njoftohet për vështirësitë e FHK-së dhe klubeve pas pandemisë

Në foto shihen sekretari i përgjithshëm Izet Gjinovci bashkë me përgjegjësin për projekte me EHF-në, Sherif Xhema duke mbajtur një videokonferencë me drejtuesit e lartë të Federatës Europiane të Hendbollit, gjithashtu edhe me zyrtarë të disa federatave nacionale.

Sekretari i përgjithshëm, Izet Gjinovci dhe përgjegjësi për projekte me EHF-në, Sherif Xhema e kanë prezantuar Federatën e Hendbollit të Kosovës në një videokonferencë të mbajtur të enjten pasdite. Në videokonferencë morën pjesë edhe drejtuesit e lartë të Federatës Evropiane të Hendbollit (EHF), duke përfshirë presidentin Michael Widerer. Morën pjesë gjithashtu zyrtarë të disa federatave […]

Kosova renditet lart në ranglistën e IHF-së

Në foto shihen disa nga hendbollistët e kombëtares tonë.

Sukseset e fundit të ekipeve kombëtare të Kosovës në hendboll (meshkujt), kanë bërë që Federata e Hendbollit të Kosovës të mbajë pozitë të mirë në ranglistën e Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit (IHF). Federata Evropiane e Hendbollit (EHF) të mërkurën ka njoftuar për ranglistën e fundit të IHF-së, që do të merret për bazë me rastin […]

Presidenti Saraçini mori pjesë në video-konferencën e radhës së KOK-ut

Në foto shihet se presidenti i FHK-së Eugen Saraçini është në një videokonferencë me Komitetin Olimpik të Kosovës (KOK) me federatat sportive si dhe me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, dhe Departamentin e Sportit.

Presidenti i Federatës së Hendbollit të Kosovës, Eugen Saraçini sot ka marrë pjesë në video-konferencën e radhës së Komitetit Olimpik të Kosovës me federatat sportive si dhe me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Departamentin e Sportit. Presidenti i federatës sonë në takim paraqiti qëndrimet parimore se në rend të parë është shëndeti i […]

Edhe te hendbollistet me katër skuadra në Evropë

Në foto shihet një hendbolliste e cila është hedhur lartë me top në dorë për të shënuar gol.

Federata e Hendbollit të Kosovës e ka të drejtën e prezantimit me katër skuadra të femrave në edicionin e ardhshëm të Kupave Evropiane, 2020\2021. Kampioni i Kosovës do të garojë në Ligën e Evropës (EHF European League), garën e re që e zëvendëson Kupën e EHF-së. Në Ligën e Evropës do të jenë tri raunde […]

Ndryshime në Kupat Evropiane, Kosova me një skuadër në Ligën Evropiane dhe tri skuadra në Kupën Evropiane

Në foto shihet një lojtar duke u munduar të largohet nga bllokimi i lojtarit kundërshtar.

Ndonëse hendbolli evropian është pezulluar për shkak të pandemisë së koronavirusit, Federata Evropiane e Hendbollit ka nisur përgatitjet për edicionin e ardhshëm, 2020\2021. Janë bërë ndryshime në kupat evropiane për hendbollistë, që vlejnë pikërisht prej edicionit të ardhshëm. EHF-ja ka arritur marrëveshje për të drejtat televizive me “Infront & DAZN” që është e vlefshme prej […]

Shtyhen ndeshjet e Kombëtareve të reja

Gjatë verës Kombëtaret U20 dhe U18 të Kosovës në hendboll (meshkujt) është dashur të paraqiten në kampionat evropian, Divizioni B. Kombëtarja U20 është dashur të garojë në Letoni, ndërsa Kombëtarja U18 në Mal të Zi. Por këto kampionate janë shtyrë. Vendimin e mori Komiteti Ekzekutiv i EHF-së të premten. Sipas njoftimit të EHF-së, do të […]

EHF-ja anulon ndeshjet e Kombëtares së Kosovës

Në foto shihen disa nga lojtaret e Kombëtares sonë, si dhe flamuri i Republikës së Kosovës.

Komiteti Ekzekutiv i Federatës Evropiane të Hendbollit të premten ka vendosur lidhur me garat e parapara të zhvillohen në vazhdim të vitit. Shumë prej garave janë anuluar për shkak të përhapjes së koronavirusit. Janë anuluar edhe ndeshjet e Kombëtares A të Kosovës (femrat) në kuadër të kualifikimeve për “Euro 2020”. Hendbollistet tona është dashur të […]