Suedia, kampione e Evropës

Suedia ka fituar titullin e kampionit të Evropës në hendboll. Në finalen dramatike të së dielës, Suedia fitoi ndaj Spanjës me rezultatin 27:26. Fitoren suedezët e siguruan me golin e shënuar nga penalltia në sekondën e fundit. Për vend të tretë, Danimarka e mposhti Francën.Për Suedinë është titulli i pestë i Evropës, i pari që […]

Sot fillon Kampionati Evropian i hendbollit

Në Hungari e Sllovaki, sot fillon Kampionati Evropian i hendbollit në konkurrencë të meshkujve. Marrin pjesë 24 ekipe kombëtare. Është edicioni i 15-të i Evropianit dhe i dyti me 24 Kombëtare.Sllovenia – Maqedonia e Veriut (18:00) dhe Danimarka – Mali i Zi (20:30), janë ndeshjet e sotme në Grupin A.Në Grupin B sot është ndeshja […]

Shabani: Do të jetë vështirë, por synojmë vendin e parë në grup

Selektori Agron Shabani nesër do ta filloj punën me hendbolliste për ndeshjet eliminatore për “Euro 2022”. Kosova bën pjesë në grupin A të fazës së parë kualifikuese. Ndeshjet me Qipron, Luksemburgun dhe Portugalinë luhen prej 3 deri më 5 qershor në Prishtinë.Shabani ka konfirmuar se Kombëtarja jonë e synon pozitën e parë që siguron avancimin […]

Kosova mbyll kualifikimet me humbje nga nënkampionia e botës

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas të Suedisë, Kombëtarja jonë është përballur me nënkampionen në fuqi të botës, Suedinë. Suedia me lojë të shpejtë dhe të fortë në mbrojtje ka arritur te fitorja e lartë, 39:16. Vendasit herët filluan shkëputjen në rezultat […]

Kombëtarja vendoset në Suedi, nesër ndeshja e vështirë me nënkampionen e botës

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës të fazës së dytë kualifikuese për Euro 2022. Tashmë këto kualifikime janë të suksesshme për ne. Jemi konsoliduar si Kombëtare që i takon fazës së dytë kualifikuese, kemi fituar respektin e të gjithëve dhe po shfaqim […]

Humbim por shfaqim ndeshje të madhe

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka humbur ndeshjen kualifikuese për Euro 2022. Të mërkurën mbrëma në Prishtinë, Kosova u mposht nga Mali i Zi me rezultatin 27:22. Përkundër humbjes, djemtë tanë shfaqën ndeshje të madhe. Ishte një përballje titanësh me luftë të pakompromis deri në minutat e fundit. Djemtë tanë kanë shfaqur vlera ndaj malazezëve […]

Kombëtarja e gatshme për ndeshjen vendimtare me Malin e Zi

Kombëtarja e Kosovës është e gatshme dhe maksimalisht e motivuar për ndeshjen me Malin e Zi, që mund të vendos për kualifikim në “Euro 2022”. Kosova e Mali i Zi takohen të mërkurën (sonte) nga ora 19:30 në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë. Ndeshja i takon Grupit 8 të fazës  së dytë kualifikuese. […]

Qerimi shpall listën e hendbollistëve që synojnë ta shkruajnë historinë

Selektori i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, të premten ka shpallur listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjet me Malin e Zi dhe Suedinë. Janë këto duelet e fundit të fazës së dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Pas barazimit dhe fitores së jashtëzakonshme ndaj Rumanisë, Kosova synon fitoren me Malin e Zi për të siguruar […]

EHF: Kosova në gjah për të shkruar histori

Federata Evropiane e Hendbollit i ka kushtuar rëndësi fitores së Kombëtares së Kosovës në Bukuresht ndaj Rumanisë. EHF-ja e ka përzgjedhur fitoren e Kosovës (30:25) si një prej gjërave të veçanta të ndeshjeve të fundit kualifikuese për “Euro 2022”. “Duket se në mesin tonë mund të kemi një Kombëtare që kualifikohet për herë të parë […]

Deklaratat pas ndeshjes

Bujar Qerimi (selektor) Loja e sotme ka qenë lojë fantastike. Lojë me mend, me motivim shumë të madh. Lojtarët e kanë treguar se pika e fituar të mërkurën në Prishtinë është jashtëzakonisht e merituar dhe e vendosën fatin, dëshirën dhe luftën që e kanë bërë. E gjitha është e merituar. Kastriot Jupa (hendbollist) Qershia mbi […]