Qerimi shpall listën për ndeshjet me Sllovakinë

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur listën e lojtarëve në të cilët llogarit për dy ndeshjet e javës së ardhshme me Sllovakinë. Kosova e Sllovakia takohen në kuadër të fazës së parë kualifikuese evropiane për Kampionatin Botëror të vitit 2025. Ndeshja e parë zhvillohet më 2 nëntor në Povazska Bystrica në Sllovaki. […]

Saraçini: Everything is ready for IHF Trophy

The president of the Kosovo Handball Federation, Eugen Saraçini, declared everything is ready for the IHF Trophy championship for the European zone, which will be held next week in Pristina. To talk about this important activity and other events of this month, President Saraçini held a press conference on Wednesday at the FHK premises. Saraçini emphasized […]

Kosova e gatshme për ndeshjen e rëndësishme me Greqinë

Kombëtarja e Kosovës në hendboll është e gatshme për ndeshjen e rëndësishme me Greqinë. Kosova e Greqia takohen të mërkurën (sot) prej orës 19:15 në Prishtinë, në kuadër të fazës së parë kualifikuese për Botërorin 2023.Është ndeshja e parë mes Kosovës e Greqisë. Kombëtarja jonë ka pasur fazë të suksesshme përgatitore për këtë ndeshje vendimtare […]

Kosova humb ndeshjen me Austrinë, por jep sinjale të mira

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka humbur ndeshjen e parë kualifikuese për Botërorin 2021. Të premten në Maria Enzersdorf të Austrisë, hendbollistet tona pësuan 26:20, nga Austria. Kosova e hapi ndeshjen shumë mirë dhe në pjesën e parë ishte në epërsi të vazhdueshme. Epërsia në shumë raste ishte 3 gola. Por pjesa e parë përfundoi […]

Kombëtarja vazhdon përgatitjet, vajzat shumë të motivuara

Kombëtarja e Kosovës në hendboll (femrat) po vazhdon në Istog përgatitjet për ndeshjet e javës së ardhshme në Austri. Selektori Agron Shabani është i kënaqur me punën që po bëhet. Ai tregon se vajzat janë shumë të motivuara.“Atmosfera është shumë e mirë. Ka kohë që nuk kemi pasur tubime të këtij lloji. Vajzat janë shumë […]

Hendbollistet mblidhen në Istog

Kombëtarja e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave është mbledhur sot për t’u përgatitur për ndeshjet kualifikuese të javës së ardhshme. Grumbullimi është bërë në Istog ku vajzat do të përgatiten deri të mërkurën, kur Kombëtarja niset për në Austri. Në Austri luajmë me Austrinë dhe Italinë në kualifikimet për Botërorin 2021. Stërvitjen e […]

Kombëtarja e Kosovës në kualifikimet për Botërorin 2021

Në foto shihen hendbollistet që do t’a përfaqësojnë Kosovën në Kampionatin Botëror 2021, gjithashtu në foto janë edhe trajnerët e tyre.

Kombëtares së Kosovës në hendboll(femrat) i janë anuluar katër ndeshje të fazës së dytë të kualifikimeve për Euro 2020, që është dashur t’I luajë në pjesën e parë të këtij viti. Por vajzat tona megjithatë do të kenë ndeshje ndërkombëtare këtë vit. Ato do të marrin pjesë në fazën e parë kualifikuese evropiane për Kampionatin […]

Franca fiton botërorin ku Kosova bëri histori

Franca ka fituar kampionatin botëror të juniorëve në hendboll. Të dielen në finale, Franca fitoi ndaj Kroacisë me rezultat 28:23. Finalja u luajt në Vigo në një atmosferë të bukur sportive. Ky botëror është historik për vendin tonë. Për herë të parë një ekip kombëtar i Kosovës në sportet ekipore mori pjesë në ngjarjen më […]

Kosova përfundon botërorin me fitore bindëse

Me fitore të lartë ka përmbyllur Kombëtarja U21 e Kosovës në hendboll paraqitjen në kampionatin botëror në Spanjë. Është kjo hera e parë që një ekip kombëtar i Kosovës në sportet ekipore ka arritur të kualifikohet në botëror. Kombëtarja jonë të enjten në Pontevedra u takua me Australinë dhe fitoi me rezultat bindës, 38:20. Pjesa […]

Paraqitje jo e mirë ndaj Argjentinës

Kombëtarja U21 e Kosovës nuk ka pasur paraqitje të mirë të mërkurën në mëngjes në kampionatin botëror të juniorëve në Spanjë. Në ndeshjen për plasman, Kosova ka humbur nga Argjentina me rezultat 36:29. Pas pjesës së parë rezultati ishte 18:13 për argjentinasit. Kosova vazhdimisht ka qenë në ndjekje të rezultatit, ndërsa epërsia e argjentinasve është […]