Kosova me fitore bindëse ndaj Gjeorgjisë

Kosovo national handball team celebrate after victory with Georgia

Fitorja e parë e Kombëtares sonë në kualifikimet e Botërorit. Pas barazimit me Italinë, kemi fituar bindshëm ndaj Gjeorgjisë, të dielen në Benevento të Italisë. Djemtë tanë kanë luajtur me zemër dhe kanë arritur te fitorja shumë e dëshiruar. Gjatë qëndrimit në Itali, shumë lojtarë tanë janë prekur nga një grip. Për këtë arsye në […]

Kosova pëson humbje nga Rumania

Egzon Gjuka Handball Kosova sulmon kunder Rumanise

Pas barazimit dramatik me Italinë, Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka humbur ndeshjen e dytë në kuadër të grupit të tretë të eliminatoreve për Botërorin 2021. Kombëtarja jonë të shtunën në Benevento të Italisë humbi nga Rumania me rezultat 32:21. Përkundër angazhimit, lojtarët tanë nuk kanë mundur të bëjnë më shumë ndaj rumunëve. Kosova […]

Barazim me shije të fitores

Italia – KOSOVA 26:26 Paraqitje e shkëlqyeshme e Kosovës në hapje të eliminatoreve për Botëror. Pas një lufte shembullore deri në sekondën e fundit, kemi barazuar me Italinë nikoqire, në Benevento. Drilon Tahirukaj ka shënuar golin e barazimit në sekondën e fundit. Të gjithë kanë dhënë maksimumin për pikën e parë në kualifikime të Botërorit. […]

Italia, kundërshtarja e parë e Kosovës

Në foto, moment nga ndeshja miqësore e Kosovës me Kuvajtin

Italia është kundërshtarja e parë e Kosovës në fazën e parë të kualifikimeve për Kampionatin Botëror të vitit 2021. Italia e Kosova përballen të premten nga ora 20:00 në palestrën “Pala Tedeschi” në Benevento të Italisë. Në grupin e tretë bëjnë pjesë edhe Rumania e Gjeorgjia që takohen të premten nga ora 18:00. Italia në […]

Test i suksesshëm për Kombëtaren tonë

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka zhvilluar një ndeshje të suksesshme testuese në prag të kualifikimeve për Botëror. Të dielën mbrëma në palestrën “Mizahir Isma” në Rahovec, kombëtarja jonë u përball me Kuvajtin. Kuvajti fitoi me rezultat 22:14, por paraqitja e Kombëtares sonë ishte e kënaqshme deri në fazën përfundimtare të ndeshjes. Për afro 45 […]

Ramadani: Një rast i shkëlqyeshëm

Në foto shihet Përzgjedhësi i Kombëtares sonë, Taip Ramadani.

Selektori i Kosovës, Taip Ramadani, është i kënaqur me fazën përgatitore para ndeshjeve në Itali. Ai i ka vlerësuar mundësi shumë të mirë miqësoret me Kuvajtin që luhen të dielen e të hënën në Rahovec. “Përgatitjet po na shkojnë mirë. Motivi në ekip është i lartë dhe djemtë po punojnë me përkushtim të madh. Kemi […]

Kombëtarja e Kosovës luan dy ndeshje me Kuvajtin

Në kuadër të përgatitjeve për kualifikimet e Botërorit, Kombëtarja e Kosovës në hendboll do t’i luajë dy ndeshje miqësore-kontrolluese. Djemtë e selektorit Taip Ramadani do të testohen nga Kombëtarja e Kuvajtit, që është prej më cilësoreve në Azi. Kuvajti është duke u përgatitur në regjionin tonë për një garë të rëndësishme dhe dy prej ndeshjeve […]

Të premten grumbullohet Kombëtarja e Kosovës

Të premten (nesër) grumbullohet Kombëtarja e Kosovës në hendboll për t’u përgatitur për paraqitje në fazën e parë kualifikuese për Kampionatin Botëror të vitit 2021. Tubimi bëhet në hotelin Venus në Prishtinë paraditën e së premtes, ndërsa stërvitja e parë zhvillohet në mbrëmje. Kombëtarja do t’i zhvillojë nga dy stërvitje në ditë (10:00 – 11:30, […]

Ramadani shumë i kënaqur me konkurrencën, synon kualifikimin

Në foto shihet Përzgjedhësi i Kombëtares sonë, Taip Ramadani.

Përzgjedhësi i Kosovës, Taip Ramadani, është shumë i kënaqur me konkurrencën në kombëtaren tonë. Ramadani thotë se ka pasur vështirësi për të përzgjedhur ekipin për shkak të konkurrencës kurse thekson se synim në garën kualifikuese në Itali do të jetë kalimi në rrethin tjetër të garave. Ramadani thotë se Kosova ka tashmë nivelin që mos […]

Ramadani shpall listën për kualifikimet në Itali

Selektori i Kosovës, Taip Ramadani ka shpallur të mërkurën listën me emrat e lojtarëve në të cilët llogarit për garën kualifikuese që muajin tjetër mbahet në Itali. Kosova do të garojë në fazën e parë kualifikuese evropiane për kampionatin botëror të vitit 2021. Kombëtarja jonë është në grupin e tretë së bashku me Italinë, Rumaninë […]