Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Botërori i të rejave mbahet në Chuzhou të Kinës, merr pjesë edhe Kosova

Federata Ndërkombëtare e Hendbollit ka vendosur që Kampionatin Botëror për të reja (U18) të zhvillohet në Chuzhou të Kinës. Botërori mbahet prej 14 deri më 25 gusht të këtij viti.
Ndeshjet do të zhvillohen në tetë arena shumë të bukura. Salla kryesore ka kapacitet prej 7000 vendeve, ndërsa një sallë tjetër i ka 6488 ulëse.
Do të marrin pjesë 32 ekipe kombëtare nga e mbarë bota. Pjesë e kësaj ngjarjeje të rëndësishme do të jetë edhe Kosova U18 që u kualifikua përmes IHF Trophy.
Pra Kombëtarja jonë do të luaj me superfuqitë e hendbollit, ndërsa synon suksese. Dy Kombëtare marrin pjesë me ftesë të IHF-së. Bëhet fjalë për Zvicrën dhe Islandën.
IHF-ja ende nuk ka vendosur se kur do të tërhiqet shorti për Kampionatin Botëror.
Është hera e dytë që Kombëtaret e Kosovës në hendboll garojnë në Botëror. Në vitin 2019 në Spanjë garuan hendbollistët juniorë. Ajo pjesëmarrje ishte historike, njëjtë si kjo në Kinë. Në sportet tjera ekipore Kosova ende nuk është kualifikuar për në Botëror.

Lajme tjera